'İnsanlığın ilerlemesi için dinler ortadan kalkmalı'

'İnsanlığın ilerlemesi için dinler ortadan kalkmalı'

Ünlü Biyolog E. O. Wilson: "Dinlerin dünyaya zarar verdiğini görmek için ateist olmanız gerekmiyor."

Sosyobiyolojinin babası olarak bilinen biyolog Edward O. Wilson, geçtiğimiz günlerde, dünyanın dinler yüzünden adım adım yok olduğunu söyledi.
New Scientist Dergisinin son sayısına konuşan Wilson, yeni kitabında insan türü olarak nereye gittiğimiz ve dünyayı nasıl adım adım yok ediyor olduğumuz konusuna eğilmeyi düşündüğünü söylüyor ve kabile yapımız nedeniyle, bilimin gezegene verdiğimiz zararlara dair bizlere verdiği işaretleri göz ardı ettiğimiz konusuna vurgu yapıyor.
Biyolog Wilson, “Tüm ideolojilerin ve dinlerin büyük sorular için kendi cevapları var, ama bu cevaplar genelde bir çeşit kabilenin inancıyla sınırlı. Özellikle dinler, bir diğer kabilenin -bir diğer inancın- kabul edemeyeceği doğaüstü unsurlara sahip…Ve her bir inanç, istediği kadar cömert, şefkatli, sevecen ve yardımsever olsun, yine de diğer inançları küçümsüyor. Bizi aşağı çeken şey dini inançlar.” yorumunu yapıyor.

“Dünyanın her yerinden insanların, bir Tanrı tarafından izlenip izlenmediklerini merak etmeye dair güçlü bir yatkınlığı var. Hemen hemen her insan, başka bir hayatı daha olacak mı üzerine kafa yoruyor. Bu şeyler insanlığın birleştiği ortak şeyler.” diyen Wilson, insan bilincinin sınırlarını aşan arayışın kabile dinlerince gasp edildiğini belirterek, “İnsanlığın yararı için yapabileceğimiz en iyi şey, dini inançları tamamen yok etme noktasına kadar azaltmaktır. Ama elbette, türümüzün doğasındaki arzuyu ve bu büyük soruları sormaya devam etmeyi yok etmek değil.” görüşünü aktarıyor.
Wilson insanlığın geleceğine dair, dünyanın artık dengede olmayacağı bardağı taşıran son noktaya gelineceğini söyletere, “Bu olduğunda, her şey çökecek – ve bizde onunla beraber yıkılacağız.” diyor.
Alabama’da Baptist olarak yetiştirilen Wilson, Hıristiyanlıktan uzaklaştığını ama kendini ateist olarak da adlandırmayacağını beliriyor ve “Ben bir bilim insanıyım” açıklamasını yapıyor.