İnternete son kez giriyor olabilirsiniz! İşte tüm dünyada iletişimi koparacak kıyamet senaryosu!

İnternete son kez giriyor olabilirsiniz! İşte tüm dünyada iletişimi koparacak kıyamet senaryosu!

İnternetin haftalarca kesilmesine yol açacak kıyamet senaryosu tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Bilim insanları, yaklaşan güneş fırtınalarını işaret ederek uyarılarda bulundu.

Bilim insanları, yaklaşan güneş fırtınalarına dikkat çekerek bu olayın çok güçlü olabileceği ve dünyada haftalarca internet kesintisine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Bilim insanları bu durumu Güneş'in solar aktivitesini inceleyerek ortaya çıkardı. Şimdilik bir olasılık olan bu tehlike vücut bulursa internet haftalarca kesilebilir ve dünya ile iletişim tamamen kopabilir. 

guneste-patlama-getty-1885563.jpg

2025 SONUNA DİKKAT

Güneş, 11 yılda bir "solar maksimum" olarak bilinen ve yüzeyinde karanlık noktaların belirmeye başladığı bir evreden geçiyor. Bu karanlık noktalar, Güneş'in manyetik alanındaki bir değişiklikten kaynaklanarak şiddetli patlamalara yol açıyor. NASA, bir sonraki güneş maksimumunun 2025'in sonlarında başlayacağını öngörüyor.

GÜNEŞ FIRTINALARI

Hindistan'daki IISER Kolkata Uzay Bilimleri Mükemmeliyet Merkezi'nde, fizikçi Dr. Dibyendu Nandi liderliğinde yürütülen yeni bir çalışma, bunun daha erken bir tarihte, 2024'ün başlarında yaşanabileceğine işaret ediyor.

ekran-goruntusu-2023-12-01-200733.png

Mail Online'a konuşan Nandi, "Güneş fırtınalarının yoğunluğunu ve sonuçlarını bu kadar erken tahmin etmek mümkün değil, ancak yeni yıl yaklaştıkça daha fazla şey öğreneceğiz" dedi.

UYDU TABANLI HİZMETLER AKSAYABİLİR

Nandi, sözlerine şöyle devam etti:

"En yoğun fırtınalar bazen Dünya yörüngesindeki alçak uyduların felaketle sonuçlanabilecek şekilde yörüngelerinin bozulmasına, iletişim ve navigasyon ağları gibi uydu tabanlı hizmetlerin aksamasına neden olabilir."

ekran-goruntusu-2023-12-01-200729.png

"PATLAMALAR AYNI ZAMANDA GÜZEL AURORALAR YARATIR"

Nandi'ye göre, işe bir de güzel tarafından bakmalıyız. Zira "Bu patlamalar, aynı zamanda güzel auroralar da yaratır, bu nedenle 2024, aurora avcıları için iyi bir yıl olabilir..."

Öte yandan kendi çalışması ile NASA'nın vardığı sonuçların neden farklı olduğunu açıklayan Nandi, güneş döngülerinin dokuz ila 14 yıl arasında değişebildiğini de belirtti.

Dolayısıyla, 11 yıl ortalama bir periyodtur ve modern çağda gözlemlenen tüm güneş döngülerinin bireysel periyotlarının ortalaması alınarak belirlenir.