Irak ordusu ve peşmerge arasında çatışma!

Irak ordusu ve peşmerge arasında çatışma!

Barzani'ye karşı başlatılan operasyon sürüyor. Irak Ordusu, Kuzey Irak yönetiminin başkenti konumundaki Erbil'e yaklaştı. Irak Başbakanı İbadi, ordusuna "Erbil sınırını geçmeyin" talimatı verdi.

Irak'ta tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Ordu birliklerinin Mesut Barzani yönetiminden geri aldığı Kerkük'te, fırtına dinmiyor. Reuters haber ajansı, Kerkük-Erbil yolunda ordu birlikleriyle peşmergenin çatıştığını 'son dakika' koduyla duyurdu.

Çatışmanın gerçekleştiği yer, Türkmen kasabası Altunköprü. Kerkük'ün 35 kilometre kuzeybatısındaki kasabaya peşmerge dünden beri yığınak yapıyordu.

Şiddetli çatışmadan sonra aynı bölgede bulunan Kerkük’ün Altınköprü İlçesi’nin denetiminin Irak ordusuna geçtiği belirtildi.

Kerkük-Erbil kara yolunda Irak ordusuyla peşmerge güçlerinin bekleyişi devam ederken, zaman zaman çatışmaların yaşandığı da öğrenildi. Çatışmada, Irak ordusuyla Haşdi Şabi’nin havan ve top atışları yaptığı, peşmergenin de buna karşılık katyuşa füzeleri kullandığı görüldü.

GECE POLİSE SALDIRDILAR

Kentte gece boyunca silah sesleri yükseldi. Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı kentte gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Anadolu Ajansı, saldırının merkezi hükümetin polis güçlerini hedef aldığını bildiriyor.  Terörle mücadele güçlerinin Şorca Mahallesi'ndeki kontrol noktasına ateş açan saldırganlar, bir polisi öldürdü. Yaralı dört polis hastanelere taşındı.

Barzani'nin yakınlığıyla bilinen televizyon kanalı Rudaw, saldırıyı 'gönüllü' Kürt savaşçılarının gerçekleştirdiğini izleyicilerine aktardı. Rudaw'ın haberinde ayrıca Irak güvenlik güçlerine ait üç Hummer aracının yakıldığı iddiası da yer aldı. Irak polis güçleri, Kerkük'teki çeşitli semtlerde kontrol noktası oluşturuyor.

Dün de Altınköprü kasabasında bulunan Türkmen Cephesi karargahı, Peşmerge tarafından yakılmıştı.  Irak Türkmen Cephesi Kerkük Teşkilat Başkanı Mehmet Seman Ağaoğlu, Irak hükümetini bölgenin güvenliğinin sağlanması için göreve çağırmıştı.

IBADİ: ERBİL SINIRINI GEÇMEYİN

Öte yandan Irak Başbakanı İbadi’nin ordusuna “Erbil sınırını geçmeyin” talimatı verdiği öğrenildi.

Kerkük'ün, Bağdat hükümeti tarafından azledilen ve Irak ordusunun operasyonu öncesi meydan okumalarıyla bilinen Necmeddin Kerim, Peşmerge Kerkük'ü teslim edince ortadan kaybolmuştu. Kerim ortaya çıktı.

TALABANİ AİLESİNİ SUÇLADI

Bloomberg'e konuşan Kerim, peşmergenin Kerkük'ten çatışmadan çekilmesi konusunda Talabani ailesinin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile anlaştığını iddia etti. Kerim, Peşmerge'nin Kerkük'ten çekilmesinin perde arkasında KYB’nin hayatını kaybeden lideri Celal Talabani oğlu ve yeğenlerinin, Irak merkezi hükümeti ve İran ile anlaşmasının olduğunu savundu. 

MEYDAN OKUDU, SONRA KAÇTI, BUGÜN ORTAYA ÇIKTI

Kerim şunları söyledi:

"Saldırıdan bir gün önce Talabani'nin büyük oğlu Bafel, yeğeni Lahur ve onun büyük abisi Araz Şeyh Cengi, Kasım Süleymani'nin temsilcisiyle bir araya gelmişti. Temsilci, Talabani ailesine verdiği ultimatomda mevzilerini terk etmedikleri takdirde kendilerine saldıracakları mesajını vermişti."

Bu görüşmeden sonra söz konusu isimlerin Irak merkezi hükümetiyle anlaşmaya vardığını iddia eden Kerim, "Irak güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezine girmesi halinde Peşmerge'nin savaşmaması üzerinde anlaşmaya vardılar" dedi.

Kerim Kerkük'e yapılan askeri operasyondan sonra evini terk ettiğini, dönmesi halinde hayatının tehlikeye gireceğini söyledi.

'GELİN DE GÖRELİM' DEMİŞTİ

Kerim, 25 Eylül'de yaptığı açıklamada Bağdat’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandumuna katılan bölgeye ordu gönderme tehdidine, “Gelin de görelim” yanıtını vermişti. Seçmenler önünde konuşma yapan Kerim, “Irak parlamentosu sadece böyle kararlar alır ama kimse bunları uygulamaz. Eğer vekiller kendinden bu kadar eminlerse Kürdistan’a gelsinler de onları görelim” demişti. (Sputnik)