Iraklı mülteciler isyan etti: Yeter artık savaşlar olmasın!

Iraklı mülteciler isyan etti: Yeter artık savaşlar olmasın!

Irak'ta uzun yıllardır süren savaşlar Iraklı mültecileri bezdirdı. Savaşlar nedeniyle yerlerini terkedip göç etmek zorunda kalan Iraklılar, artık savaşsız bir Irak ve göçebe olmadıkları bir hayat istiyorlar.

Sputnik'ten Hikmet Durgun, IKBY'nin başkenti Erbil'de Iraklı mültecilerin kaldığı Bahrka kampının içine girerek mültecilerle görüştü. 800 ailenin kaldığı Bahrka mülteci kampında Türkmenler, Kürtler, Araplar, Şebekler ve Kakailer kalıyor. Kampa yakın zamanda Filistinli 2 mülteci aile de gelmiş. Kampta kalanlar arasında bir ayrımcılık ve kavga yaşanmazken, kampta kalan her bir kişiye IKBY yönetimi tarafından aylık 20 bin dinar veriliyor. Kampta çocuklar için okul açılırken, gençler için ise kampın içinde spor alanı yapılmış. Kampta kalanların çoğu basına konuşmaktan korkuyor. Sebebi ise akrabaları ve kardeşlerinin halen IŞİD'in elinde olması. Konuştukları zaman akrabalarının başına kötü birşey gelmesinden endişe ediyorlar. IŞİD aleyhine konuştukları takdirde akrabalarına örgüt tarafından zarar gelebilir kaygısını taşıyorlar.

'YERLERİMİZ IŞİD'DEN ALINDI AMA ORTAM HALEN NORMAL OLMADIĞI İÇİN DÖNEMİYORUZ'

34 yaşındaki Telaferli Reşit Alhem, 5 çocuğuyla daha önce Telafer'den kaçtığını belirterek, şöyle konuştu:

" IŞİD Telafer'e girince kaçtık. Kaçarken perişan olduk. Çıplak ayakkabılarımızla kaçtık. IŞİD bizi öldürmesin diye hemen kaçtık. IŞİD'in eline düşseydik kardeşimi öldürürlerdi. Çünkü kardeşim daha önce Irak ordusunda askerlik yapıyordu. IŞİD Irak Ordusuna askerlik yapan ve devlette polis olanları öldürüyordu. Telafer'den Erbil'e kaçtık. Şimdi kampta kalıyoruz. Telafer IŞİD'den temizlendi ancak kent hala normal olmadığı için kentimize dönemiyoruz. Irak Ordusu ve Haşdi Şabi şimdi kimsenin evine dönmesine izin vermiyor. İzin verseler hemen döneriz. Kentimizi evimizi çok özledik. "

'KARDEŞİM IRAK POLİSİ OLDUĞU İÇİN IŞİD TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ'

54 yaşındaki Musullu Husen İbrahim ise Musul'un Bartilla kasabasından geçen sene kaçtığını belirterek, şöyle devam ediyor:

" IŞİD, Bartilla kasabasında çok fazla insan öldürdü. Hristiyanları ve Asurileri tutukluyordu. Bazılarını ise işkence ile öldürüyordu. IŞİD kardeşimi daha önce Irak polisi olduğu için öldürdü. Bizim kasabada oturanlar kardeşimi IŞİD'e şikayet etmişti. IŞİD kardeşime 40 gün işkence yaptıktan sonra cezaevinde boğazını keserek öldürdü. Biz de ölümden ve tutuklanmaktan korktuk ondan dolayı kaçtık. Önce Erbil'e kaçtık. Erbil kent merkezinde oturduk ancak kiralar çok pahalı olduğu için oradan kampa geldik. Bartilla'ya evimize dönmek istiyoruz. Ancak ortam halen normal olmadığı için dönemiyoruz. Dönsek de nerede oturacağız? Evimiz yok ki! Çoğumuzun evi çatışmalar ve koalisyon uçaklarının hava bombardımanları nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Korkudan dönemiyoruz. Evlerimiz olsa ve ortam normal olsa dönmek gitmek isteriz. Irak'ta Saddam Hüseyinden bu yana hep savaşlar oldu. Bıktık artık bu savaşlardan. Artık savaşlar bitsin ki biz de göçebe olmayalım. Sürekli yer değiştirmeyelim. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu artık. Petrol yüzünden ülkemizde kavga savaş çıkartmasınlar."

'MUSUL'A DÖNMEK İSTEMİYORUZ ÇÜNKÜ DURUM NORMAL DEĞİL'

43 yaşındaki Musullu Medine Mılli adlı kadın ise, IŞİD'İn Musul'a geldiği zaman kentten kaçtıklarını şöyle anlattı:

" IŞİD bizi öldürür diye o zaman eşim ve 6 çocuğumla kentten kaçtık. Eşim Irak askeri olduğu için öldürürler diye Musul'dan hemen kaçtık. Sadece biz değil binlerce insan kaçtı. O zaman Musul'dan Hazır'a kaçtık. IŞİD Hazır'a da saldırınca oradan bu kez Erbil'e kaçtık. Şimdi kampta durumumuz iyidir. Biz Arap'ız ama Kürt bölgesi Erbil'de kalmak istiyoruz. Çünkü Kürt bölgesi güvenli ve iyi bir yerdir. Musul'a dönmek istemiyoruz çünkü oralarda korkuyoruz. Ortam halen normal değil."

'IRAK'TAN SURİYE'YE KAÇIŞ SURİYE'DEN TEKRAR IRAK'A KAÇIŞ'

43 yaşındaki Rabi Ebbas ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

" IŞİD Baac kentini bastığında biz korkudan kaçtık. IŞİD bizi öldürür diye 8 çocuğumla hemen kaçtık. Kaçarken herşeyimizi mecburen bıraktık. Bizi Suriye tarafına kaçırmaları için kaçakçılara para ayarlamam için arabamı yarı fiyatına sattım. Kaçakçılar 1300 dolarla bizi Suriye'ye kaçırdılar. Irak tarafına kaçamazdık çünkü önümüzde IŞD vardı. Bizim kent Baac tam Irak Suriye sınırında yer alıyor. Suriye'ye kaçarken YPG ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların ortasında kaldık. 9 gün boyunca çatışmalar nedeniyle sınırda kaldık. 400 kişi sınırda bekliyordu. IŞİD bizim olduğumuz alana bir sürü havan topu attı. Çatışma biraz azaldı Suriye'ye geçtik. 8 ay Suriye'de kaldık. Suriye'de durum iyi olmadığı için ve savaş çok olduğu için tekrar Irak'a dönmek zorunda kaldık. Gelip Erbil'e mülteci kampına yerleştik. Şimdi kampta durumumuz iyidir. Tüm ihtiyaçlarımız gideriliyor. Aylık maaş da bize veriliyor. Baac, şimdi IŞİD'den alınmış durumda ancak kent hala sağlıklı değil. Birçok yerde halen mayın ve patlayıcı maddeler var. Ortam normal olmadığı için biz kentimize dönemiyoruz. Yoksa durum normal olsa hemen dönmek isteriz. IŞİD, bitecek savaş bitecek deniliyor ama biz pek inanmıyoruz. Çünkü Irak üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Petrol ve çıkar için bizleri yerimizden ediyorlar. Bir taşeron örgüt çıkartıp savaş çıkartıyorlar. Savaş istemiyoruz. Savaşlar ve göçler nedeniyle çocuklarım okulundan oldu. En çok onlara üzülüyorum. Çocuklarımı okutmak ve doktor hakim yapmak isterdim ama maalesf olmadı olamıyor. Tek isteğim artık savaş bitsin ve kimse yerinden olmasın."