İran riyali tarih oldu, işte yeni para birimi

İran riyali tarih oldu, işte yeni para birimi

İran'da hükümet paradan 4 sıfır atılmasını yeni isminin de Tümen olmasını onayladı.

İran'da hükümet para biriminden 4 sıfır atılmasını ve isim değişikliğini öngören tasarıyı onayladı.

Hükümet sözcüsü 4 sıfır atılacağını ve yeni para biriminin adının tümen olacağını açıkladı. Tümen zaten halk arasında alışverişi kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılan bir isimdi. Yeni düzenlemeyle resmiyet kazanmış olacak.

İran riyali geçen yıl sert düşüşler yaşayarak rekor üstüne rekor kırmıştı. Üç yıl önce 37 bin riyal civarında işlem gören doların değeri geçen sene Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı olarak ekonomik yaptırımları tekrar devreye sokacağını açıklamasının ardından 180 bin riyale kadar çıkmıştı. Şu an ise resmi kur 42 bin riyal düzeyindeyken serbest piyasada 120 bin riyalden işlem görüyor.

Döviz kurunu korumak için sert tedbirler alan hükümet bir yandan da para biriminden 4 sıfır atılması için ocak ayında çalışmalara başlamıştı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada da, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun, riyalden 4 sıfır atılması ve para biriminin tümen olarak değiştirilmesi yönündeki Merkez Bankası önerisini onayladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi de yaptığı açıklamada, pazar günü gerçekleştirilecek kabine toplantısında konunun daha detaylı şekilde ele alınacağını söyledi.

Vaizi, "Milli paradan 4 sıfırın atılmasıyla ilgili öneri daha önce de gündemimizdeydi. Riyal sadece bankacılık işlemlerinde geçerli oluyor ancak tümen halk arasında kullanılıyor. O yüzden biz de kullanımda olanı tercih etmeyi uygun gördük." ifadelerini kullandı.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Ocak 2019'da İran riyalinden 4 sıfır atılması için hazırladığı öneriyi hükümete sunduğunu açıklamıştı.

Himmeti, söz konusu önerinin Bakanlar Kurulu'nun ardından Meclis'te kabul edilmesiyle İran riyalinden 4 sıfır atılacağını belirtmiş, mevcut 10 bin riyalin 1 tümen olacağını ve 1 tümenin de yeni çıkarılacak 100 riyallik banknotlara denk geleceğini ifade etmişti.

Merkez Bankası Başkanı ayrıca önerinin kabul edilmesi durumunda yeni banknotların basımına başlanacağını kaydetmişti.