İran'dan ABD'ye sert uyarı: IŞİD ile bir tutarız!

İran'dan ABD'ye sert uyarı: IŞİD ile bir tutarız!

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD'nin devrim muhafızlarının terör örgütü ilan etmesi durumunda ABD ordusunu IŞİD ile bir tutacaklarını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, ABD’nin Devrim Muhafızları’nı terör örgütü ilan etmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Muhammed Ali Caferi,“ABD'nin Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak tanımlaması konusunda ısrarcı olmasına yönelik duyduğumuz bazı haberlerin doğrulanması takdirde, biz de ABD ordusunu Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında IŞİD terör örgütüyle aynı konumda değerlendireceğiz” dedi.

İran haber sitesi Mehrnews'in aktardığı habere göre, Caferi, ABD'nin böylesi tartışmaları masaya yatırarak İran'la bölgesel sorunlar üzerinde diyalog yapma çabalarının yanlış olduğunu belirterek, "İran olarak, bölgesel gelişmeleri müzakere masası dışında çözeceğiz, diyalog için herhangi bir konuyla müzakere yapılacak herhangi bir taraf ortada yok artık" şeklinde konuştu.

Amerika'nın davranışını yorumlayan Tümgeneral Caferi, bu ülkenin uygulayacağı yeni İran karşıtı yaptırımların her çeşit etkileşim ihtimalini ortadan kaldıracağını belirtip şöyle dedi: Bu ambargolar bizim için nükleer anlaşmadan aldığımız dersleri tamamlıyor ve bu da ABD ile diyaloğun baskı ve düşmanlık aracı olarak kullanılmasıdır çözüm ve anlaşma vasıtası değil. Ancak ABD bizim Trump'ın davranışlarını birer fırsat olarak kullanıp füze progaramı konusunda büyük atılım kaydedeceğimizi iyi bilmelidir" dedi.