İran'ın İngiliz tankerini ele geçirme görüntüleri yayınlandı

İran'ın İngiliz tankerini ele geçirme görüntüleri yayınlandı

İran ile İngiltere arasında yaşanan karşılıklı tanker alıkoyma krizi tırmanırken İran Devrim Muhafızları, tankerin ele geçirme görüntülerini yayınladı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait petrol tankerine cuma günü alıkoymasına üzerine Tahran yönetimine “tehlikeli yolu seçiyor olabilir” uyarısında bulundu. Almanya ve Fransa da İngiltere ile dayanışma içerisinde olduğunu duyurarak İran'a çağrı yaptı.

İran Devrim Muhafızları ise alıkonulan tankere eşlik eden bir İngiliz savaş gemisinin yaptıkları müdahaleye engel olmaya çalıştığını öne sürdü. Devrim Muhafızları komutanlarından Ramazan Şerif, İngiliz savaş gemisinin 'direnmesi ve müdahalesine karşın' tankeri kıyıya getirdiklerini söyledi.

Bakan Hunt Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Cebelitarık’un Suriye’ye giden petrolü HUKUKA UYGUN şekilde yakalamasının ardından, Körfez’deki dünkü olay İran’ın tehlikeli bir yasadışı ve istikrarı bozucu davranış yolunu seçmiş olabileceğine yönelik endişe verici işaretler gösteriyor” dedi. İngiliz Bakan Grace1 tanker meselesini çözmek için çalıştıklarını ancak güvenli taşımayı garanti altına alacaklarını bildirdi.