'IŞİD militanları, Peşmergenin çıktığı bölgelere giriyor'

'IŞİD militanları, Peşmergenin çıktığı bölgelere giriyor'

IŞİD militanlarının Bağdat ve Erbil arasındaki krizden istifade ettiğini belirten Irak güvenlik güçlerinden bir kaynak, militanların Peşmergenin çıktığı köylere girdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Sputnik'in sorularını yanıtlayan kaynak, militanların Hubeyce'de kontrol altında tuttukları köylerden çıktıklarını ve Hubeyce'nin 25 kilometre kuzeyindeki el Dabas bölgesine ve Kerkük batısındaki bazı köylere girdiğini ifade etti.

'MİLİTANLAR, GİRDİKLERİ BÖLGELERDE KENDİ HAKİMİYETLERİNİ KURDU'

Peşmerge ve siviller Süleymaniye ve Erbil'e kaçtığı için teröristlerin bu köylere serbestçe girdiğine dikkat çeken kaynak, militanların buralarda kendi hakimiyetini ilan ettiğinin altını çizdi.

'REFERANDUM IRAK'IN TAMAMINI RAHATSIZ ETTİ'

Öte yandan Sputnik'e konuşan askeri uzman Kasi el Mutasım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan bağımsızlık referandumunun Irak toplumunun tüm kesimlerini rahatsız ettiğini söyledi.

Mutasım, "Peşmerge, Barzani'nin atıldığı maceranın kesinlikle Kürt halkının çıkarına olmadığını biliyor. Tüm Kürtlerin bağımsızlık hayali var ancak son yıllarda kazanılmış ayrıcalıkları kaybederek değil" dedi.

'BARZANİ'NİN HAYALİ KERKÜK'TE SON BULDU'

Kerkük'ün Bağdat'ın kontrolüne geçmesiyle bağımsızlık referandumunun önemini yitirdiğini de kaydeden Mutasım, Barzani'nin hayalinin Kerkük'te son bulduğunu vurguladı.