'IŞİD, Suriye'de Rus helikopterlerini imha etti' iddiası

'IŞİD, Suriye'de Rus helikopterlerini imha etti' iddiası

ABD merkezli küresel istihbarat ve araştırma kuruluşu Stratfor, Suriye'nin orta kesiminde geçen hafta bir askeri üste yanmış 4 Rus helikopterinin ve 20 kamyonun uydu fotoğraflarını yayımladı.

 Stratfor, stratejik önemi yüksek T4 üssüne çok büyük bir ihtimalle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından saldırı düzenlendiğini bildirdi. IŞİD ise doğrudan saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Örgüte yakınlığıyla bilinen Amak haber ajansı, üsteki helikopterlerin ve kamyonların yandığını duyurmakla yetindi.
Bazı uzmanlar saldırı sonrası üste yangın çıkmış, bunun da bir yakıt tankında patlamaya neden olmuş olabileceğini söylüyor.
Kremlin açıklama yapmadı
Rusya'dan ise henüz olayla ilgili bir açıklama gelmedi. Kremlin'e yakın bir internet ise yanan helikopterlerin hem Rusya hem Suriye hava kuvvetleri tarafından kullanıldığını bildirdi. T4 üssü, Suriye ordusunun Rus güçlerinin yardımıyla Mart ayında IŞİD'den geri aldığı antik kent Palmira ile Suriye'nin üçüncü büyük kenti Humus arasında bulunuyor. Humus vilayeti ise IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka kentine kadar uzanıyor. Suriye ordusunun son haftalarda, IŞİD'in Rakka ile Humus arasındaki ikmal yollarını kestiği bildirilmişti.