IŞİD, Türkiye üzerinden Avrupa'ya nükleer saldırı planlıyor!

IŞİD, Türkiye üzerinden Avrupa'ya nükleer saldırı planlıyor!

IŞİD'in kitle imha silahlarına sahip olduğu bilgisi tüm dünyayı endişelendirirken, Avrupa için planladığı nükleer saldırıları Türkiye üzerinden yapabileceği kaydedildi.

Hong Kong ve Tayland merkezli olarak yayınlanan Güneydoğu Asya’nın en çok takip edilen gazetesi Asia Times’tan Christina LIN’in IŞİD’in Türkiye üzerinden beslendiğini ele alan "The Risk of Terrorism via ISIS' Suply Line Through Turkey" başlıklı yazıda IŞİD'in Avrupa ülkelerine yönelttiği terör tehdidini ele aldı.

ERDOĞAN’IN KATILDIĞI ZİRVE ÖNCESİ SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Washington DC'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin (Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın da katıldığı ve Obama'nın son anda görüşmeyi kabul ettiği zirve kastediliyor) hemen öncesinde ISİD, Belçika’nın başkenti Brüksel'de 34 kişinin öldüğü, 250 kişinin de yaralandığı intihar saldırıları gerçekleştirmişti.

Daha sonra ISİD'in yayın organı El-Furat'ta benzer saldırıların Almanya'da da yapılmasının hedeflendiği belirtilmişti.

ENERJİ KONUSUNDA STRATEJİK BİLGİLERE SAHİP 2 NÜKLEER BİLİMCİ IŞİD’E KATILDI!

Brüksel'deki saldırılar dünyada nükleer güvenlik meselesini bir kez daha gündeme getirdi.

Buna bir de ISİD üyelerinin Belçika’da bir nükleer bilimciyi takibe aldıklarının anlaşılması ve Belçika’nın Doel kentindeki bir nükleer santralde çalışan iki kişinin ISİD’e katılması bu konudaki hassasiyeti çok artırdı.

Bu iki kişi nükleer enerji konusunda oldukça önemli ve stratejik bilgilere sahiplerdi. Doğal olarak dünya ISİD'in nükleer saldırı yapmayı planladığından endişeleniyor.

Bu nedenle ISİD Washington DC'deki nükleer güvenlik zirvesindeki tartışmaların ana gündem maddesi haline geldi.

CIA ŞEFİ İTİRAF ETTİ: IŞİD ARTIK “KİTLE İMHA SİLAHLARI”NA SAHİP

Zirveden kısa süre önce CIA şefi John Brennan CBS News adlı TV kanalındaki 60 minutes adli programa katılmış ve burada ISİD'in artık kitle imha silahlarına sahip olduğunu, çatışmalarda birçok kez kimyasal silah kullandığını ve bu silahları Avrupa ülkelerinde yapmayı planladığı saldırılarda da kullanabileceğini belirtti.

IŞİD’İN EN İYİ GÜZERGÂHI TÜKİYE

Brennan'a göre  ISİD’in Avrupa’ya bu silahları ulaştırabileceği muhtemel güzergâhların iyi korunması gerekiyor ve en iyi güzergâh Türkiye’den geçiyor.

IŞİD, BİRÇOK ŞEYİ TÜRKİYE ÜZERİNDEN TEDARİK EDİYOR

Ayrıca ISID için Türkiye önemli bir tedarik merkezi. Kendisi için gerekli birçok şeyi Türkiye’den tedarik ediyor. Ancak CIA şefi Brennan Türkiye’nin ISID'le mücadelede ve ISID'in Avrupa'ya saldırmasını engellemekte gönülsüz davrandığını ileri sürüyor.

IŞİD AVRUPA SALDIRILARINI TÜRKİYE’DEN YAPABİLİR

Eğer Türkiye dış politikada batı yanlısı bir tavır geliştirirse o zaman ISİD'in Avrupa için planladığı nükleer saldırıları Türkiye’de yapabileceği kaydediliyor.