İspanya Kralı 'istenmeyen kişi' ilan edildi

İspanya Kralı 'istenmeyen kişi' ilan edildi

Katalonya'nın Girano kentinde yerel meclis, bağımsızlık referandumunun ardından Katalonya özerk yönetimini anayasayı ve demokrasiyi ihlal etmekle suçlayan İspanyol Kralı 6. Felipe'yi 'istenmeyen kişi' (persona non grata) ilan etti.

Yerel kaynakların aktardığına göre Girano kent meclisi, İspanyol Kralı 6. Felipe'yi, Katalonya'nın bağımsızlığı karşısında takındığı tutumdan ötürü 'istenmeyen kişi' (persona non grata) ilan etti.
Meclis ayrıca İspanya'nın Katalonya temsilcisi Enric Millo'yu da istenmeyen kişi ilan etti.

Bu ayın başında, bağımsızlık yanlısı sol parti CUP, Barcelonalı yetkililerden, bağımsızlık referandumunu reddeden 6. Felipe ve kraliyet ailesinin tüm fertlerini istenmeyen kişi ilan etmesini talep etmişti. Barcelona Kent Konseyi ise bunu kabul etmemişti.

Madrid, 1 Ekim'de düzenlenen ve 2.2 milyon Katalan'ın katıldığı bağımsızlık referandumunu yasadışı ilan etmiş, İspanya Kralı 6. Felipe, Katalonya özerk yönetiminin 'İspanya'nın birliğini ve ulusal egemenliğini parçalamaya çalıştığını, anayasayı, demokrasiyi ve İspanyol devletinin güçlerini sistematik bir şekilde çiğnediğini' söylemişti.