'İsrail ilk kez NATO'nun Doğu Avrupa tatbikatına katılacak'

'İsrail ilk kez NATO'nun Doğu Avrupa tatbikatına katılacak'

'Kılıç Darbesi-18' adı verilen, 19 ülkeden 18.000 askerin katıldığı askeri tatbikat, Polonya ve 3 Baltık ülkesinde başladı. Tatbikata bu yıl ilk kez NATO üyesi olmayan bir ülke olarak İsrail de katıldı.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'in aktardığına göre İsrail, ABD öncülüğünde NATO'nun Polonya ve 3 Baltık ülkesi Litvanya, Letonya ve Estonya'da başlattığı 'Kılıç Darbesi 18' tatbikatına katılacak. 
Bu İsrail'in NATO güçleriyle birlikte katılacağı ilk tatbikat olma özelliği taşıyor.

'Kılıç Darbesi 18' ayrıca bölgede bu kadar büyük ölçekte düzenlenen ilk askeri tatbikat olacak. İsrail'in tatbikat için birkaç düzine asker gönderdiği ve tatbikatın daha küçük boyuttaki 2. kısmına katılacağı belirtildi.

Tatbikata katılan diğer ülkeler ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, Litvanya, Letonya, Hollanda, Makedonya, Polonya, İspanya, Romanya, Norveç, Çekya ve Norveç plarak sıralandı.

'RUSYA'YI PROVOKE ETMEK İÇİN DEĞİL'

ABD Avrupa Ordusu'ndan yapılan açıklamada, ittifakın doğu kanadını korumayı amaçlayan tatbikatın 'ittifak üyeleri arasındaki birlik ve dayanışmayı vurgulamayı amaçladığı' kaydedildi.

Açıklamada tatbikatın 'Rusya'yı provoke etmeyi amaçlamadığının' altı çizildi.

'GÖK GÜRÜLTÜSÜ FIRTINASI' TATBİKATI DA BAŞLADI

NATO, Baltık ülkeleri ve Polonya'ya 6.000 asker konuşlandırmıştı. Bu arada Litvanya Savunma Bakanı da  ülkenin şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük askeri tatbikat olan ve 9.000 askerin katıldığı 'Gök gürültüsü Fırtınası'nın başladığını ilan etti.
Daha önce Alman Die Welt gazetesi Brüksel'deki diplomatik kaynaklara dayandırarak, NATO'nun hayali bir Rusya saldırısına karşı Avrupa'da hızla hareket edebilecek yüzlerce uçak ve geminin yanı sıra 30.000 kişilik bir yedek kuvvet birliği konuşlandırmayı planladığını yazmıştı.

Moskova ise herhangi bir NATO üyesine saldırı planı yapmadığını belirterek 'Rus tehdidi' iddialarının Rusya sınırında bir krizi teşvik etmek ve daha fazla askerileşme için bir kılıf olduğunu vurgulamıştı.

Kılıç Darbesi tatbikatı 2010 yılından bu yana ABD Avrupa Ordusu komutasında icra ediliyor.