İsrail'in yeni savunma bakanı aşırı sağcı Avigdor Lieberman

İsrail'in yeni savunma bakanı aşırı sağcı Avigdor Lieberman

İsrail'de, aşırı sağcı Avigdor Lieberman'ın lideri olduğu Yisrael Beitenu (İsrail Evimiz) Partisi koalisyon hükümetine girdi.

Avigdor Lieberman da İsrail Savunma Bakanı oldu
Aşırı sağcı lider böylece, geçen hafta istifa eden Moşe Yalon'un görevini üstlenecek. Daha önce iki kez İsrail Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Lieberman, Filistinlilere yönelik katı tutumu ile biliniyor.
İsrail Evimiz Partisi'nin koalisyona katılması öncesi Netanyahu hükümetin'n İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) sadece bir sandalye çoğunluğa sahipti. Partinin hükümet ortağı olması ile bu sayı 7'ye yükseldi.
'Irkçılık' uyarısı
Yalon istifa kararını açıklarken, radial görüşlerin ve ırkçılığın İsrail toplumunu tehdit ettiği ve artık bazı ordu kademelerinde de benimsendiği uyarısında bulunmuştu. İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, Yahudi Soykırımı Günü öncesi "Almanya'da onlarca yıl önce yaşananları bugün İsrail'de yaşananlara" benzetmişti. Yalon'un, kendi görüşünü ifade ettiğini belirterek Golan'ı savunması, Başbakan Netanyahu'nun ise Golan'ı eleştirmesi sonrası iki lider arasında görüş ayrılığı yaşanmıştı.
Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un istifasının Netanyahu hükümetine mesafeli yaklaşan bölgedeki ülkeler ile Batılı ülkeleri daha da uzaklaştıracağı belirtiliyor.