İsrailli iki bakan 'Türkiye' anlaşmasını veto edecek

İsrailli iki bakan 'Türkiye' anlaşmasını veto edecek

Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşmanın yankıları sürüyor. Dünya medyası altı yıl süren anlaşmazlık dönemini sona erdiren anlaşmaya geniş yer verirken, İsrail'den mutabakata ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.

İsrail’de sağcı Habayit Hayehudi (İsrail Evi) partisinden Eğitim Bakanı Naftali Bennett ile Adalet Bakanı Ayelet Shaked, Türkiye ile varılan anlaşmayı veto edeceklerini açıkladı.
Bennett, “Türkiye ile uzlaşma önemli ve İsrail devletinin çıkarlarına. Fakat terör saldırısı faillerine tazminat, İsrail’in gelecekte pişmanlık duyacağı tehlike bir emsal” dedi.

Naftali Bennett Jerusalem Post’un haberine göre; Bennett, Türkiye’ye çağrı yaparak Hamas’ın tuttuğu kayıp askerlerin bedenlerini iade için elinden geleni yapmasını istedi.
Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise anlaşamaya karşı durmayacağını açıkladı.
Habayit Hayehudi, İsrail Parlamentosu Knesset’te sekiz vekille temsil ediyor. Kabine’de ise Bennet ve Shaked dâhil üç bakanları bulunuyor.
İsrail’de Türkiye ile yapılan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Güvenlik Kabinesi’nde onaylanması gerekiyor. Mutabakatın Çarşamba günü Kabine’ye gelmesi ve oy çokluğuyla onaylanması bekleniyor.

ERDOĞAN SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Ayelet Shaked, 2014 yılında Filistinli annelerle ilgili kullandığı ifadeler nedeniyle sert tepki görmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Shaked'i, "İsrail’de bir kadın çıktı, aynen şunları söyledi: Filistinlilerin hepsi bizim düşmanımız ve onların kanı bizim elimizde olmalı. Buna öldürülen teröristlerin anneleri de dâhil, Filistinli anneler de öldürülmeli; bunu söyleyen bir kadın milletvekili, İsrail Parlamentosunun bir üyesi. Allah aşkına soruyorum; bu zihniyetin Hitler’in zihniyetinden ne farkı var?" diyerek eleştirmişti. Erdoğan, tepkisini, "Sen nasıl kadınsın ya? Sen ne pis kadınsın, senin genlerinde başka bir şey var. Sen, 'bütün Filistinli anneler ölmelidir' nasıl dersin?" sözleriyle dile getirmişti.

Shaked, Temmuz 2014'te Facebook hesabından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun eski danışmanı Uri Elitzur’un yazdığı bir metni paylaşmıştı. Söz konusu metinde “Her teröristin arkasında onlarca erkek ve kadın var. Onların hepsi düşman savaşçı ve onların kanı ellerimizde olmalı. Bu onları çiçekler ve öpücüklerle cehenneme gönderen şehitlerin anneleri için de geçerli. Oğullarının yolunda gitmeliler. Onların yılanları yetiştirdikleri evleri de yıkılmalı. Yoksa daha fazla küçük yılanlar oralarda yetişecek” ifadeleri geçiyordu.

LIEBERMAN DA KARŞI

İsrail'in yeni Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın da anlaşmaya karşı olduğu biliniyor. Haaretz gazetesi, Türkiye karşıtı görüşleriyle tanınan eski Dışişleri Bakanı Lieberman'ın da anlaşmayı reddedebileceğini belirtti. Lieberman, anlaşmayı tasvip etmediğini ancak aleyhte de kampanya yürütmeyeceğini söylemişti.

YİNE DE ONAYLANACAK

İsrail basını buna karşın, anlaşmanın, dokuz üyeli Güvenlik Kabinesi'nde oy çokluğuyla kabul edilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.