İşte Türkiye dahil 59 ülkedeki koronavirüs ölüm tablosu!

İşte Türkiye dahil 59 ülkedeki koronavirüs ölüm tablosu!

ABD'nin prestijli gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye dahil 59 ülkedeki koronavirüs ölüm tablosunu açıkladı.

Wall Street Journal, Türkiye dahil 59 ülkedeki gerçek koronavirüs ölüm tablosunu raporladı. Türkiye'de koronavirüs verileri, salgının başından bu yana şeffaflık eleştirilerine neden oluyor.

Özellikle vaka sayılarının gizlendiği yolundaki tespitler, daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Daha önce sadece hasta sayısı açıkladığını itiraf eden bakanlık, vaka sayılarını da vermeye başladı. Ancak hâlâ güven eksikliği devam ediyor.

Dünya genelinde yetkili merciler, koronavirüs pandemisinin dünyada 2 milyona yakın can aldığını ortaya koyuyor.

Ancak ABD'nin prestijli gazetelerinden Wall Street Journal'ın (WSJ) 59 ülkeden edindiği verilere göre, küresel koronavirüs salgını en az 2 milyon 800 bin kişiyi öldürdü.

59 ülke, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birine, geçen sene bildirilen koronavirüs ölümlerininse dörtte üçüne sahip. WSJ de bu ülkelerdeki 821 bin ölümün daha aslında pandemiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Aralarında Türkiye'nin de olduğu bu 59 ülkenin toplam ölüm oranı, önceki yılların ortalamalarına göre yüzde 12'den fazla arttı. Bu artışın üçte ikisinden azı, hükümetler tarafından doğrudan koronavirüse bağlanırken geriye kalan oran açıklanmayı bekliyor.

Amerikan gazetesi de olağandışı bir şekilde artan ölüm sayılarını, koronavirüs ölümleriyle kıyasladı. Pandeminin ilk dönemlerinde test sıkıntısı yaşandığını hatırlatan kamu sağlığı uzmanları, o zamanki bazı ölümlerin sebebi koronavirüs olsa da kayıtlara Kovid-19 olarak geçmeyebileceğini vurguladı.

Ayrıca koronavirüsün sağlık sistemlerine bindirdiği yükün, diğer sebeplerden meydana gelen ölümleri de artırmış olabileceği ifade edildi. Hastaneye gitmekten korkan çok sayıda kalp, diyabet ve tansiyon hastasının yaşamını yitirdiği tekrarlandı.

Diğer yandan Yeni Zelanda ve Norveç gibi ülkelerde ölüm sayıları, pandemi döneminde beklentilerin altında seyretti.

Uzmanlar, bu durumu pandemiyle mücadele sırasında edinilen hijyen ve sosyal mesafe gibi alışkanlıkların getirdiği faydayla açıkladı.

Çin gibi pek çok ülke, 2020'deki resmi ölüm rakamlarını henüz açıklamadığı için araştırmaya dahil edilmedi. Afrika ülkeleri gibi pandeminin kaç can aldığının bilinmediği ülkeler de bu haberin yapsamı dahilinde değil.

tablo-d.jpg

Alfabetik sırayla şu ülkeler araştırmaya dahil edildi:

ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Birleşik Krallık, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Ermenistan, Estonya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kıbrıs, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Karadağ, Kolombiya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Peru, Rusya, Singapur, Şili, Tayvan, Türkiye, Ukrayna, Yeni Zelanda ve Yunanistan.