İsveç ve Finlandiya NATO üyelik müzakerelerine katıldı

İsveç ve Finlandiya NATO üyelik müzakerelerine katıldı

İsveç ve Finlandiya, NATO yetkilileriyle örgüte üyelik müzakereleri için bir araya geldi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İki ülkenin yetkilileri, NATO yetkilileri ile katılım müzakereleri için bir araya geldi.

NATO tarafından yapılan açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'nun başkanlık ettiği heyetlerin NATO yetkilileriyle Brüksel'deki karargahta bir araya geldiği duyuruldu.

Açıklamada, "Her iki ülke de NATO üyeliğinin siyasi, yasal ve askeri yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirme isteğini ve kabiliyetini resmen teyit etti" ifadesine yer verildi.

"İSVEÇ NATO'YA KATKIDA BULUNACAKTIR"

İsveç Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise görüşmelerin çok olumlu geçtiği bildirildi. Açıklamada, "İsveç'in NATO üyesi olarak sağlaması gereken tüm şartları yerine getirdiğini belirttik. NATO üyesi olarak İsveç, NATO'nun genel yeteneklerine ve tüm müttefiklerinin güvenliğine katkıda bulunacaktır" ifadesi kullanıldı.

KATILIM PROTOKOLLERİ TÜM ÜYELER TARAFINDAN İMZALANACAK

NATO'nun Madrid Zirvesi'nde alınan karar doğrultusunda resmi prosedürleri tamamlamak için yarın NATO üyesi 30 ülkenin temsilcileri, İsveç ve Finlandiya'nın katılım protokollerini imzalayacak.