İsveç'te dilenmek bile parayla

İsveç'te dilenmek bile parayla

İsveç’in Eskilstun şehrinde dilenmek için paralı yasal izin gerekiyor. İzinsiz almayanları 342 Euro para cezası bekliyor.

İsveç’in güneyindeki Eskilstun şehrinde artık sokakta dilenecek kişilerin 21 Euro (yaklaşık 130 lira) ödeyerek lisans alması gerekiyor. Eskilstun’da sokakta dilenmek isteyenlerin 3 aylık izin almasını zorunlu kılan uygulama doğrultusunda gerekli evrakları bulunmayan kişilere 342 Euro (2 bin 108 lira) para cezası kesilecek.

DİLENCİLİĞİN ZORLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Dilenmek isteyen kişilerin gerekli evrakları internet üzerinden ya da polis merkezlerine giderek doldurulabileceği ifade edildi. Yeni uygulama, şehirde ay başında yürürlüğe girdi. Belediye meclis üyesi Jimmy Jansson, yerel medyaya yaptığı açıklamada, uygulamanın dilenciliği zorlaştırmayı hedeflediğini belirtti.

Uygulamayı eleştiren sivil toplum kuruluşları, bunun dilenmek için Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelen muhtaç durumdaki insanları daha da savunmasız hale getireceğini savundu. Stadsmission yardım kuruluşu çalışanı Tomas Lindroos, yeni sistemin sömürüyü artıracağını ve bölgede faaliyet gösteren çetelerin, dilencileri istismar edebileceği endişesini dile getirdi.

İsveç Yüksek Mahkemesinin aralık ayında Vellinge kasabasında uygulamaya başlanan yasak kararını onaylamasının ardından bazı İsveç kasabalarında izinsiz dilencilik yapmak yasaklanmıştı.

Artı Gerçek'in haberine göre, Eskilstun’da uygulama çerçevesinde şimdiye kadar 8 lisans verildi.