Japonya'da artık 'çıplak adam festivali' düzenlenmeyecek! Sebebi şoke etti

Japonya'da artık 'çıplak adam festivali' düzenlenmeyecek! Sebebi şoke etti

Japonya'da bir tapınak, yaklaşık 1250 yıldır yapılan Çıplak Adam Festivali'nin yaşlanan nüfus nedeniyle artık düzenlenmeyeceğini duyurdu.

Honşu adasındaki Iwate bölgesinde yer alan Kokuseki tapınağı, bu yıl son çıplak adam festivalini düzenledi. 

Tapınakta görev yapan keşiş Daigo Fujinami, geleneksel festivalin organizasyon sürecinin çok zor olduğuna dikkat çekerek, bölgede yaşlanan nüfusun hazırlık çalışmalarına yetişmekte güçlük yaşadığını belirtti. 

Fujinami ayrıca bu köklü geleneği devam ettirecek genç kuşakların yetişmediğine işaret etti.

Her yıl ülkenin farklı yerlerinden yüzlerce kişiye ek olarak binlerce yabancı turistin de tapınağa geldiğini belirten Fujinami, "Bu çapta bir festivali düzenlemek çok zor. Bu gerçeği görmezden gelemeyiz" dedi.

Din adamı, bu nedenlerden ötürü 17 Şubat'ta tapınakta yapılan festivalin artık son olduğunu ve organizasyonu bitirdiklerini bildirdi. 

Her yıl düzenlenen "hadaka matsuri"ye erkekler, Japonya'da fuşido diye adlandırılan iç çamaşırlarıyla katılıyor. Ancak Aichi vilayetine bağlı Konomiya tapınağında bu yıl düzenlenen festivalde ilk kez kadınlar da yer almıştı.

Uğursuzluğu def ettiğine ve şans getirdiğine inanılan festivale katılan Toşiaki Kikuçi, "Başka bir formatta olsa bile ilerleyen yıllarda bu geleneğin devam ettirilmesini isterim" dedi. 

Japonya'nın yaşlanan nüfusu

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı'nın eylülde açıkladığı verilerde, ülkede yaşayan 80 yaş ve üzeri nüfusun, geçen yıla kıyasla 270 bin artışla 12,5 milyona çıktığı bildirilmişti. 

Böylelikle 80 yaş ve üzeri nüfus ülke tarihindeki en yüksek seviyesini görmüştü. Bu verilere göre Japonya'da her 10 kişiden biri 80 yaş ve üzeri grupta yer alıyor. 

124,6 milyon kişinin yaşadığı ülkede 2040'a kadar 65 yaş ve üstü kişilerin genel nüfusa oranının yüzde 35'i aşması öngörülüyor. Halihazırda bu oran 29,1'e yükselmiş durumda.


Independent Türkçe