Kadınlara başörtüsü, erkeklere sakal uzatmak yasaklandı

Kadınlara başörtüsü, erkeklere sakal uzatmak yasaklandı

O ülkede başörtüsü yasaklandı. Yasağa uymayanlara ise para cezası verilecek.

Kamu kurumlarında ve okullarda başörtüsü takılmasını yasaklayan o ülke bu kez başörtüsü tamamen yasakladı. Başörtüsünün giyilmesi, ithal edilmesi, satılması ve reklamıyla ilgili yasakları ihlal edenlere ise para cezası kesilecek.

TACİKİSTAN BAŞÖRTÜSÜNÜ YASAKLADI

Tacikistan'da başörtüsüne yasak getirildi. Parlamento, başörtüsü takılmasını yasaklayan düzenlemeyi onayladı. Parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden iki hafta önce geçen düzenleme, önceki gün (19 Haziran) parlamentonun üst kanadı olan Milli Meclis'ten de onay aldı.

'ÜLKE KÜLTÜRÜNE AİT OLMAYAN YABANCI GİYSİ'

20 yıldır Tacikistan'ın cumhurbaşkanlığını yapan İmamali Rahman'ın da yeni yasayı onaylamasıyla, "ülke kültürüne ait olmayan yabancı giysi" olarak tanımlanan başörtüsünün giyilmesi, ithal edilmesi, satılması ve reklamı yasaklandı.

YASAĞA UYMAYANA PARA CEZASI VERİLECEK

Yasayı ihlal eden vatandaşlar 7 bin 920 Tacikistan Somoni'si (yaklaşık 25 bin TL) ceza ödeyecek. Eğer yasayı hükümet yetkilileri ihlal ederse ceza 54 bin Somoni'ye (167 bin lira), dini otoriteler ihlal ederse 57 bin 600 Somoni'ye (178 bin lira) çıkacak.

ERKEKLERİN SAKAL UZATMASI DA YASAK

Tacikistan'da, erkeklerin sakal uzatması da gayriresmi olarak yasak. Son on yılda binlerce erkek, polis tarafından zorla tıraş ettirildi. İlerleyen dönemde, erkeklerin sakal uzatması da yasaklanabilir.

"ALLAH'I KALP İLE SEVİN"

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 2017 yılında yaptığı bir konuşmada "kadınların kullandığı başörtüsü ve siyah giysilerin Tacik geleneklerine uygun olmadığını ve uzun sakal bırakmanın dinle ilişkisinin bulunmadığını" söylemişti. "Allah'ı kalp ile sevin." diyen Rahman, Müslümanlara "takvalarını dış görüntü ile göstermeyi durdurmalarını" tavsiye etmişti.