Karadeniz'de gerginlik sürerken Putin'den Erdoğan'a Montrö mesajı

Karadeniz'de gerginlik sürerken Putin'den Erdoğan'a Montrö mesajı

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna krizi hususunda görüştüğünü duyurdu.

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın Ukrayna krizi konusunda görüştüğünü bildirdi. Putin'in Erdoğan'ın talebi üzerine Rusya'nın Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin yaklaşımlarını anlattığını belirten Kremlin, 2015 tarihli Minsk anlaşmalarının, çözümün alternatifsiz dayanağı olduğunun vurgulandığını aktardı.

Kremlin açıklamasında ayrıca Putin'in Ukrayna'nın Minsk anlaşmalarından kaçınması ve son dönemde temas hattındaki durumu kızıştıracak provokatif eylemlerde bulunması nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiğini açıkladı.

 

MONTRÖ MESAJI!


Görüşmede ayrıca Türkiye'nin Kanal İstanbul projesiyle ilgili planlarının ele aldığı bölümde Putin, bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümleri uyarınca belirlenen Boğazlar rejiminin korunmasının önemini vurguladı.

SARAY'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya ise görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek hususlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.