Kazakistan hayvan ihracatını yasakladı

Kazakistan hayvan ihracatını yasakladı

Et fiyatlarındaki spekülatif artışı ve yerel et fabrikalarında baş gösteren ham madde sorununu göz önüne alan Kazakistan yönetimi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ihracatına yasak getirdi.

Kazakistan Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl 156 bin büyükbaş ve 264 bin küçükbaş hayvan ihraç edildiği, bunun 121 bin büyükbaş ve 200 bin küçükbaşının Özbekistan’a satıldığına işrate edildi.

Kazakistan’dan büyükbaş ve küçükbaş hayvan satın alan ülkeler arasında Rusya, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’ın da yer aldığına vurgu yapılan açıklamada, “Ülkeden hayvanların toplu bir şekilde çıkarılması et fiyatlarında spekülatif artışa ve yerel et işleme fabrikalarında ham madde sorununa yol açmıştır” denildi.

HAM MADDE İHRACI YERİNE İŞLENMİŞ ÜRÜN

Açıklamada, ülkede işlenmiş ürün ihracatının 2,5 kat artırılmasının hedeflendiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda yerli et işleme fabrikalarının başvurusu üzerine Tarım ve Maliye Bakanlıklarının çiftlik hayvanların ülkeden çıkarılması konularına ilişkin ortak kararında değişiklikler yapılması kararlaştırıldı. Bu değişiklikler ülkede büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının çıkarılmasını tamamen yasaklıyor.”

Açıklamada ayrıca, yapılan değişikliklerin ülkede çiftlik hayvan sayısının artmasını ve yerel et fabrikalarının et sorununun çözülmesini sağlayacağı kaydedildi.

YURT HABER