KDP: Irak Parlamentosu'na dönmeyeceğiz

KDP: Irak Parlamentosu'na dönmeyeceğiz

Irak Parlamentosu'nda 25 milletvekili bulunan Kürdistan Demokrat Partisi, Irak merkezi hükümetinin aldığı yaptırım kararlarından vazgeçmemesi halinde Bağdat'a dönmeyeceğini açıkladı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak merkezi hükümetinin bağımsızlık referandumu nedeniyle Erbil hükümetine karşı aldığı yaptırım kararlarından vazgeçmediği takdirde milletvekillerinin Bağdat'a dönmeyeceğini bildirdi.
Irak Parlamentosu KDP Başkanvekili Sözcüsü Renas Cano, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, Irak merkezi hükümetinin 25 Eylül'de yapılan referandum nedeniyle aldığı yaptırım kararlarından vazgeçmeyip her gün bir yenisini eklediğini ifade etti.

Durumu değerlendirmek için KDP milletvekillerinin bir toplantı gerçekleştirdiğini belirten Cano, söz konusu toplantıda "yaptırım kararından vazgeçilmediği ve izlenen tutum değiştirilmediği müddetçe Bağdat'a dönmeme ve parlamento oturumuna katılmama kararı aldıklarını" söyledi.

KDP'NİN IRAK PARLAMENTOSU'NDA 25 SANDALYESİ VAR

Milletvekili sayısının 328 olduğu Irak Parlamentosu'da, KDP'nin 25 sandalyesi bulunuyor.

Irak merkezi hükümeti, Irak Kürt bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gayrimeşru referandumu nedeniyle başta Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki uluslararası uçuşların askıya alınması olmak üzere Erbil'e karşı bir dizi yaptırım kararı almıştı.