‘Kerkük, Bağdat yönetimine teslim edilmedi’

‘Kerkük, Bağdat yönetimine teslim edilmedi’

KYB’nin IKBY Parlamentosu’ndaki sorumlusu Levend Celal Ağa, Kerkük’te yaşananlar konusunda "Kerkük’ün teslim edildiği" iddialarına ilişkin olarak, "Hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) bazı yetkililerinin İran ve Irak ile anlaşarak Kerkük’ü Irak hükümetine teslim ettiği ve Peşmerge güçlerinin bu yetkililerin emriyle geri çekildiği haberleri üzerine KYB’li yetkili Levend Celal Ağa, ilgili iddiaları yalanladı.

‘KDP REFERANDUMUN ERTELENMESİ TALEBİNİ KABUL ETMEDİ’

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamento Başkanlığı danışmanlarından KYB’li yetkili Ağa konu ile ilgili şunları kaydetti:

“Kerkük halkının büyük çoğunluğu KYB üyesi ve taraftarıdır. Kim KYB’nin halkına karşı bir anlaşma yapacağına ve kentini Irak’ın eline teslim edeceğine inanabilir? Hangi akıl siyasi ve askeri bir gücün kendi kentini düşmanına teslim edeceğine inanabilir? Bu KDP medyasının işidir. Referandumunun bu başarısız sonucu KYB’ye yıkmak istiyorlar. Çünkü KYB, referandumun gerçekleştirilmemesini, şuan zamanı olmadığını ve Rusya, Amerika ve koalisyon ülkelerinin sunacağı alternatifi kabul etmek gerektiğini söyledi. Ancak KDP’li arkadaşlar bunu kabul etmediler.”

‘KERKÜK’TE YAŞANANLAR REFERANDUMUN BAŞARISIZLIĞININ NETİCESİDİR’

Levend Celal Ağa yaşananları referandumun neticeleri üzerinden değerlendirerek şöyle devam etti: 

“Şuan yaşananlar referandumun başarısızlığının neticeleridir. KDP de bunu başkasına başkasına mal etmek istiyor ve bunun için en iyi argüman da, ‘KYB İran ile beraberdir’ demeleridir.”

‘KYB SAVAŞTI ANCAK KDP HİÇ MÜCADELE ETMEDİ’

Celal Ağa ‘KYB’li Peşmerge güçleri neden mevzilerinden çekildi?’ sorusu üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“Savaşıp şehit düşenler ve yaralananlar, suçlamada bulunan KDP’li yetkililer miydi? KDP hiç mücadelede bulunmadı. Savaşan taraf KYB idi. İkincisi, onlar lokal bir plandan bahsediyorlar. Ancak ben planın çok büyük olduğuna, Türkiye ve İran’ın ayrıntılarından haberdar olduğu uluslararası bir plan olduğuna inanıyorum. Nitekim koalisyon güçlerine ait uçaklar da Kerkük üzerinde uçup Haşdi Şabi’nin nasıl saldırdığını görüyorlardı. Ancak sessiz kalmaları bunun uluslararası bir plan olduğunu gösteriyor. Üçüncüsü de, koalisyonun açıklamaları açık zaten ve bunun bir savaş değil, sadece bir hareketlenme olduğunu söylüyor. Yani koalisyon güçleri, söz konusu savaşla ilgili bilgi sahibiydiler. Koalisyon, bundan önce de Kürt siyasi yetkililerinden referandumu iptal etmelerini ve alternatif öneriyi kabul etmelerini istemişti. Ancak kabul etmediler. Şimdi de bu sonuç ortaya çıktı.”

‘2003 ÖNCESİNE DÖNMEYİ AMAÇLAYAN KÜRESEL PLAN’

KYB’li siyasetçi Kerkük’te yaşananların uluslararası bir plan olduğunu savunarak, “Amaç, Kürdistan’daki mevcut durumu 2003’lerden önceki duruma döndürmektir” ifadelerini kullandı.

KYB ÇÖZÜM İÇİN 3 YOL ÖNERİYOR

Levend Celal Ağa ‘KYB’nin, İran ve Irak ile herhangi bir anlaşma yapmadığını’ vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Kürdistan halkı hiçbir anlaşmanın olmadığını ve KYB’ye yönelik suçlamaların gerçek dışı ve asılsız olduğunu iyi biliyor. Ancak KYB bu durum çözümüne yönelik üç yol öneriyor: Birincisi, Cumhurbaşkanı aracılığıyla çözüm bulmak. İkincisi, KYB yetkililerin Bağdat’taki siyasi taraflarla çözüm bulması. Üçüncüsü ise, KYB ile başta Amerika olmak üzere, koalisyon güçleri ile toplanarak çözüm bulmasıdır.”

‘KYB, KDP’YE İHANET ETTİ’
 

Siyaset bilimci Aram Reşid ise, KYB yöneticisinin aksine, İran ve Irak’la KYB’nin anlaşma yaptığını savundu. Reşid, “Kerkük’te olanlar Kürtler için esef verici. Çünkü İran, Irak ve YNK yöneticileri mevzilerin boşaltılması konusunda anlaştı” dedi. 

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani Celal Talabani’nin cenazesine katılmasının Kürtler için önemli bir mesaj olduğunu belirten Reşid, şöyle devam etti: 

“KYB’ye bağlı 70 tugay güçleri yöneticisi Şeyh Cafer KDP’ye ihanet etti. Çünkü başlangıçta güçlerimiz çatışacak dendi ancak bugün saat 4’te yöneticileri güçlerinin çekilmeleri için emir verdi. Bunun neticesinde Haşdi Şabi güçleri Kerkük’te geziniyor. Kürtler, kenti boşaltıp Erbil ve Süleymaniye’ye göç ediyor.” dedi. (Sputnik)