Kıbrıs'ta AstraZeneca aşısı alarmı! İkinci bir emre kadar yasak

Kıbrıs'ta AstraZeneca aşısı alarmı! İkinci bir emre kadar yasak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bin 500 kişiye AstraZeneca aşısının uygulandığı ve ikinci bir emre kadar aşıların kullanılmayacağı halka duyurdu.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı; Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa ile birlikte toplam 16 ülkede kullanımının askıya aldığı duyuruldu. Benzer bir karar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de geldi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan KKTC Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Avrupa Birliği (AB) yetkililerin kendilerine ulaşarak AstraZeneca aşısının KKTC’de kullanılmasının durdurulması yönünde talepleri olduğunu, bu nedenle aşı haritasından çıkarıldığını belirtti.


“ÜLKEDE BİN 500 KİŞİYE VURULDU”


“Bize ulaşan aşıların serileri, sorunlu olduğu düşünülen serilerden değil” diyen Bakan Üstel, “Bu nedenle aşılamaya devam etmemiz söylenmişti. Ancak dün akşam aradılar ve durdurmamızı istediler” dedi. AstraZeneca aşısının KKTC’de yaklaşık bin 500 kişiye yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Üstel gerekli takiplerin yapıldığını kaydetti.


AB’den sağlanan aşılar arasında yer alan Oxford Üniversitesi üretimi AstraZeneca aşılarından KKTC’ye 18 Şubat’ta ve 5 Mart’ta 2 bin 500’er adet olmak üzere toplam 5 bin aşı tedariki gerçekleştirilmişti.


Aralarında Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya ve Lüksemburg’un bulunduğu 18 ülke, kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle önlem olarak AstraZeneca aşısını askıya almaya karar verdi.