Kim'den şükrettiren talimat: ''Sadece beni hatırlayacaksınız''

Kim'den şükrettiren talimat: ''Sadece beni hatırlayacaksınız''

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, insanların sadece kendisini hatırlaması için ülkedeki tüm yerlerden babasının, büyükanne ve büyükbabasının resimlerini kaldırma talimatı verdi.

Kuzey Kore halkı Çin sınırının da kapanmasıyla açlık ve kıtlık içinde boğuşurken ülke lideri Kim Jong-un dikkati yine başka bir yöne çekmeyi başardı.

RESMİ MAKAMLARDAN VE SOKAKLARDAN AİLESİNİ SİLDİRİYOR
Kim Jong-un, sadece kendi ilke ve kurallarının kabul görmesi ve bundan sonra sadece kendisinin tanınması adına tüm sokak, cadde ve resmi makamlardan babası, büyükanne ve büyükbabasının portrelerini kaldırma emri verdi.

37 yaşındaki diktatör, ülkenin kurucusu Kim Il-sung ve onun öncül lideri Kim Jong-il'in portrelerini Pyongyang'ın ana binalarından indirdi. Devlet medyasında Kim'in büyükbabası Kim Il-sung, 'Büyük Lider' olarak anılıyor.

Güney Kore istihbarat servisine göre, kararın Kim'in kendi diktatörlüğünü kurma kararlılığını yansıttığı düşünülüyor, çünkü seleflerine saygı şimdiye kadar Kim hanedanlığının ayırt edici bir özelliği olmuştu.

Uzmanlar, ''Mevcut lider, kendi başına bir otorite olmayı arzulamaktadır. Kim ailesi hanedanı, uzun zamandır atalarına olan saygılarıyla biliniyor. Bu eylem, oldukça benzersiz. Daha önce görülmemiş bir şey'' şeklinde görüş bildiriyorlar.