Kim’in sarayına giren muhabir: Evin hanımı gibi karşıladı

Kim’in sarayına giren muhabir: Evin hanımı gibi karşıladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Kuzey Kore ziyaretini takip eden RT muhabiri, Kim Jong-un'un kişisel sarayından izlenimlerini aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u özel sarayında ziyaret ettiği görüşmeye eşlik eden Russia Today (RT) muhabiri İlya Petrenko, Kim’i bire bir göz teması halindeyken haberleştirme, kişisel sarayını gezme fırsatı bulan nadir gazetecilerden biri oldu.

Bu deneyimi aktaran Petrenko, perşembe günkü Lavrov-Kim görüşmesine saatler kala yetkililerin gazetecileri Kuzey Kore standartlarında lüks bir otel niteliğindeki bir odaya topladığını, üzerlerini aradığını ve tüm iletişim cihazlarını aldığını anlattı.

Daha sonra RT ekibi, bir sivil polis minibüsüne bindirilerek başkent Pyongyang’da yola çıkarıldı. RT muhabiri, gördüklerini ”Nereye gittiğimizi bilmiyorduk, sürücü ne İngilizce ne de Rusça konuşuyordu. Yolda ilerledikçe sokaklarda git gide daha az insan görür olduk, sonunda tüm yollar boşaldı, ortalıkta polis korteji bile yoktu” diye nakletti.

Petrenko, sonunda Kim’in büyükbabası ve babasının dev posterlerinin asıldığı kocaman bir taş binanın göründüğünü ve ardından yerleşkenin daha ücra bir köşesinde daha küçük lüks bir villanın belirdiğini, bunun Kuzey Kore liderinin kişisel kabul sarayı olan Yüz Bahçeli Köşk olduğunu belirtti.

Kapının önüne çıkarak korumalarla görüşen kadını hemen tanıdığını, bunun Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong olduğunu kaydeden Petrenko, şu izlenimini aktardı: ”Gri ceket-etek giymiş halde, evin hanımı edasında girişte fır dönüyordu. Kendisini İngilizce selamladım, bana gülümseyip İngilizce ‘Merhaba’ dedi.”

Kim Jong-un, şubatta Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatı’na göndererek uluslararası topluma takdim ettiği kız kardeşini, yeni bir barış sürecinin başlamasının öncüsü yapmıştı. Kim Yo-jong, olimpiyat stadyumunda ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile arkalı önlü oturmuş, Güney Kore lideri ile görüşmeye girmişti.

Lavrov’u karşılamak üzere daha sonra Kim Jong-un’un dışarı çıktığını aktarıp ”Pahalı bir kol saati takıyordu. Kız kardeşinin teni ne kadar soluksa onunki o kadar yanıktı. Gayet rahat ve kontrollü gözüküyordu” diye devam eden RT muhabiri, ”Gerçeklikten kopuk birine benzemiyordu” vurgusu yaptı.

Tüm öğleden sonra boyunca Kim Yo-jong’un erkek kardeşine yakın kişisel danışmanı gibi yardım ettiğini, protokolün nüanslarıyla ilgili yardımcı olduğunu belirten Petrenko, diğer yandan baş başa görüşmeye geçildiğinde Lavrov’un müzakereciler ve çevirmenlerden oluşan 7 kişilik ekiple masaya oturduğuna, masanın karşı tarafında Kim’in tek başına olduğuna, yanına bir çevirmenden başkasını almadığına dikkat çekti.