Komşuda üniversiteler polislere açılacak

Komşuda üniversiteler polislere açılacak

Yunanistan'daki yeni muhafazakar hükümet, polisin üniversitelerin dışında tutan yasayı değiştirmeye hazırlanıyor.

Yunanistan’da iktidara yeni gelen merkez sağcı hükümetin ilk icraatlarından biri, ülkenin demokrasi tarihinde büyük bir önem taşıyan akademik özgürlüğe el atmak oldu. Protesto gösterisi düzenleyen öğrencileri ve düşünce özgürlüğünü korumak adına polisin üniversite kampüslerine girmesini yasaklayan yasanın değiştirilmesi gündemde. Güvenliği gerekçe gösteren hükümet, üniversiteleri büyük ölçüde polisten uzak tutabilmiş yasanın budanması için yeni bir tasarıyı bu hafta parlamentoya sunacak.

Kiryakos Miçotakis hükümeti, geçmişte de tartışma yaratan ve zaman zaman kısmen geri çekilip tekrar yürürlüğe konulan bu yasayı değiştirmek isterken ‘akademik sığınak’ sağlayan yasanın amacının artık ortadan kalktığını, suçluların bu yasayı suistimal ettiğini ve üniversitelerde uyuşturucu kullanımının bu nedenle yaygınlaştığını savunuyor.

Başbakan Kiryakos Miçotakis “Durum ne yazık ki, fikirlerin korunduğu bir sığınaktan hukuksuzluk sığınağına dönüşmüş durumda” dedi. Eğitim Bakanı Yardımcısı Vassilis Digalakis de yasa nedeniyle ‘yasadışı faaliyetlerin’ önünün açıldığını savundu.

2011 yılında ekonomik kriz nedeniyle düzenlenen eylemler sırasında Sosyalist Parti hükümeti tarafından askıya alınan yasa, 2017’de solcu Syriza tarafından geri getirilmişti. Syriza, yeni hükümetin son girişimine de tepki gösterdi. Partinin milletvekili ve eski, eğitim bakanı Nikos Filis yasanın Yunan demokrasisi ile eş anlamlı olduğunun altını çizdi. Filis, “Ben, yapılanın tehlikeli bir anakronizm olduğuna inanıyorum. Özerklikten söz ediyoruz. Sığınak yasasını kaldırıyoruz demek, demokrasinin büyük bir kısmını kaldırıyoruz demek gibi” tepkisini gösterdi.

Duvar'ın haberine göre hükümetin girişimine tepki olarak 2 bini aşkın öğrenci de sokağa döküldü. Eyleme katılan Theodoris Bourliaskos, “Fikir özgürlüğünün, hiçbir devlet kurumunun müdahale edememesi anlamına geldiğini düşünüyorum” dedi.