Koronavirüste umutlandıran gelişme

Koronavirüste umutlandıran gelişme

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın işbirliği içinde geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili sevindirici bir haber geldi.

Koronavirüste ikinci dalga tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Başta Avrupa olmak üzere dünya ülkelerinden günlük vaka sayılarında üst üste rekorlar açıklanıyor.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 43 milyon 346 bini geçti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 159 bin 93 kişi yaşamını yitirdi

Öte yandan Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın işbirliği içinde geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili sevindirici bir haber geldi.

Oxford aşısı deneylerinden elde edilen ilk sonuçların, en yüksek risk grubunda olan yaşlılarda güçlü bir bağışıklık tepkisi ürettiğini gösteriyor. Reuters'da yer alan haber dünyada sevinçle karşılandı.

Oxford aşısının hem gençlerde hem de yaşlılarda benzer bir bağışıklık sonucu verdiği açıklanırken yaşlılarda görülen istenmeyen yan etkilerin de düşük olduğu belirtildi.

Dünya çapında 1 milyon 150 binden fazla insanı öldüren ve küresel ekonomiyi ve normal yaşantıyı sekteye uğratan koronavirüs salgınında aşı çalışmalarında başarıya ulaşılması bir anda tüm dengeleri lehimize değiştirecek bir gelişme olarak kabul ediliyor.

AstraZeneca sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada 'Aşının gençlerde ve yaşlılarda aynı bağışıklık düzeyini sağlaması sevindirici bir gelişme. Üstelik aşı virüsten en kötü şekilde etkilenen ileri yaştakilerde beklenenden çok daha az istenmeyen yan etkiye sebep oldu' şeklinde konuştu.

Şirketten yapılan açıklamada bu sonuçların teknik ismi AZD1222 olan aşıyla ilgili etkinlik ve güvenirlik düzeyini ortaya daha iyi çıkardığı belirtildi.

Aşının ileri yaştaki bireylerde geliştirdiği bağışıklık tepkisi bilim dünyasında sevinçle karşılandı. Zira koronavirüsün bağışıklık düzeyi düşmüş ileri yaştaki bireyleri daha çok etkilediği ve daha öldürücü olduğu kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul ediliyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre, Oxford aşısının vücuttaki koruyucu antikor ve T hücreleri üretimini artırdığı, bunun da hastalığı ağır geçirme ve ölüm ihtimalini düşürdüğü tespit edildi.

Bu aşının faydası kanıtlandığı takdirde dünyada koronavirüs salgını sonrası yaşanan durumu normalleştirmesi bekleniyor.

Nottingham Üniversitesinden Viroloji Profesörü Jonathan Ball, laboratuvarda elde edilen bulgular, aşının 55 yaş üstü grupta bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyorsa bunun umut verici bir işaret olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Ball öte yandan "aşı adayının ciddi hastalığa karşı koruma sağlayıp sağlamadığının yalnızca 3. aşamadan itibaren bilinebileceği" uyarısında bulundu.

Sonuçları temmuz ayında The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, aşı adayının, 18 ila 55 yaşlarındaki sağlıklı yetişkinler grubunda "güçlü bağışıklık tepkileri" oluşturduğu ortaya çıkmıştı.

Daha önceki bulgular, aşının, 56 gün boyunca antikor ve T hücresi ürettiğini göstermişti.

Bir diğer taraftan İngiliz The Sun gazetesi Oxford aşısıyla ilgili flaş bir iddia ortaya attı.

The Sun'ın haberinde İngiltere'de adı açıklanmayan bir hastanenin çalışanlarına 2 Kasım'ı takip eden hafta için 'koronavirüs aşısına hazır olun' çağrısı yaptığı söylendi.

Habere göre ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanması planlanan Oxford/AstraZeneca aşısının 2 Kasım’da söz konusu hastaneye ulaştırılacağı belirtildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı.

Bakan Matt Hancock, aşının henüz hazır olmadığını ancak dağıtımıyla ilgili lojistik çalışmalara şimdiden başlandığını duyurdu.

Matt Hancock, BBC'ye yaptığı açıklamada aşının ilk partisinin önümüzdeki yılın ilk yarısında dağıtılacağını düşündüğünü söyledi.

Hancock, bu yıl içinde aşıya erişimin mümkün olup olmayacağıyla ilgili soruya da 'Bu ihtimali göz ardı etmiyorum ancak benim şahsi beklentim bu yönde değil' cevabını verdi.