Koronavirüsten ölen başkanın cenazesine 110 bin kişi katıldı

Koronavirüsten ölen başkanın cenazesine 110 bin kişi katıldı

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Harkov şehrinin Belediye Başkanı Gennadiy Kernes için düzenlenen cenaze merasimine 110 bin kişi katılım gösterdi.

Ukrayna’da 2010 yılından beri Harkov şehrinde Belediye Başkanı olarak görev yapan ve halk tarafından çok sevilen Gennadiy Kernes, corona virüsü tedavisi nedeniyle Almanya'ya nakledildiği biliniyordu.

Uzun süren tedavi sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde acı haber gelmiş ve Kernes'in koronavirüse yenik düşerek hayatını kaybettiği vurgulanmıştı.

Almanya ve Ukrayna arasında süren diplomatik görüşmeler sonucunda bugün Kernes'in naaşı Harkov'a getirildi ve cenaze merasimi düzenlendi.

Emniyet güçleri tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı merasime bürokratlar, iş adamları, çalışma arkadaşları, ailesi ve sevenleri olmak üzere 110 bin kişi katılım gösterdi.

Cenazesini görmek isteyen kalabalık uzun kuyruklar oluşturarak sırada bekledi. Kernes, yapılan merasimin ardından Harkov'daki 2 numaralı mezarlığa defnedildi.

Kernes, 2014 yılında bir suikast girişimi sonucu silahlı saldırıya uğramış ve o günden beri tekerlekli sandalyede yaşıyordu.