Köylüler, Kanada'ya taşeronluk yapan MNG Holding’in altın madenini yaktı

Köylüler, Kanada'ya taşeronluk yapan MNG Holding’in altın madenini yaktı

MNG Holding’in Burkina Faso'da bulunan altın madeni köylüler tarafından yakıldı...

7 Ağustos gecesi, Burkina Faso’nun doğusundaki Youga madeninin arazisine yasadışı yollarla giren bir adam, güvenlik görevlisi tarafından öldürüldü. Yargısız infaza öfkelenen bir grup yerli, bir Türk taşeron tarafından işletilen madenin bir kısmını yaktı. 

The Observers’in haberine göre; maden şirketine karşı öfke, son birkaç haftadır, özellikle de bir dizi işten çıkarmadan sonra artmıştı. Ölüm, tepkilerin daha da artmasına neden oldu ve köylüler doğrudan madeni hedef aldı.

Madende çalışan bir işçi “Köylüler sabah erkenden altın için kazı yapan bir adamın cesedini gördü. Onu gömdükten sonra, bazıları kürek ve kazmalarla donanmış yaklaşık 100 kişilik bir grup, madene yürüdü. Buradaki herkes durumun ne kadar tehlikeli olduğunu anladı ve yaşamları için kaçmaya başladı” dedi. Türk şirket madendeki çalışmalarını askıya aldığını açıkladı.

Haberde madeni işleten Burkina Mining Company isimli şirketin Kanada, Londra ve Jersey’de ofisleri olan Avesoro’ya bağlı olduğu ve Avesoro’nun, MNG Grubunun parçası olduğu belirtildi.