Kremlin'den Batı dünyasına tehdit! Eğer bunu yaparlarsa çatışma kaçınılmaz...

Kremlin'den Batı dünyasına tehdit! Eğer bunu yaparlarsa çatışma kaçınılmaz...

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkeleri Ukrayna konusunda uyardı. Eğer batı bunu yaparsa Rusya-NATO çatışmasının kaçınılmaz olacağı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde NATO ile Rusya arasında çatışma yaşanma ihtimalinin ‘kaçınılmaz’ olacağını söyledi.

politikyol'un aktardığına göre Peskov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’ya asker göndermenin ‘ihtimal dışı’ bırakılmaması gerektiğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

"OLDUKÇA FARKINDAYIZ"

Söz konusu ihtimalin gündeme gelmesinin önemli ve yeni bir olay olduğunu belirten Peskov, “Fransa Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının diğer tüm yönlerini zaten duymuştuk ve bunları dikkate aldık. Macron’un, Rusya’yı stratejik bir yenilgiye uğratmanın gerekliliği konusundaki tutumunun da oldukça farkındayız” dedi.

"KAÇINILMAZLIKTAN BAHSETMELİYİZ"

Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde NATO ile Rusya arasında çatışma yaşanıp yaşanmayacağına yönelik soruya, “Bu durumda artık olasılıktan değil, kaçınılmazlıktan bahsetmeliyiz. Böyle değerlendiriyoruz” karşılığını verdi.

"KENDİLERİNE SORMALILAR"

NATO ülkelerinin bu tür eylemleri iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten Peskov, “Bunun kendi çıkarlarına ve en önemlisi ülkelerindeki vatandaşların çıkarlarına uyup uymadığını kendilerine sormalılar” dedi.

MACRON NE DEMİŞTİ?

Macron, dün yaptığı açıklamada, iki yılı aşkın süredir Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya asker gönderme konusunda Avrupa ülkeleri arasında fikir birliğinin olmadığını ancak bu ihtimalin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemişti.