Kuzey Kore iki yeni füze denemesi daha gerçekleştirdi

Kuzey Kore iki yeni füze denemesi daha gerçekleştirdi

Güney Kore, Kuzey Kore'nin iki yeni balistik füze denemesinde bulunduğunu ve bunlardan en az birinin başarısızlıkla sonuçlandığını öne sürdü.

İlk yapılan denemenin başarısızlıkla sonuçlandığı ve füzenin denize düşmeden önce 150 kilometre hızla ilerlediği aktarıldı.

Güney’deki askeri yetkililerce yapılan açıklamaya göre; saatler sonra yapılan ikinci denemede ise füze 400 kilometre hıza ulaştı.

İki denemenin de orta menzilli Musudan füzeleriyle yapıldığı belirtildi.Güney Kore Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, konuyu değerlendirmek üzere ulusal güvenlik toplantısı gerçekleştirileceği duyuruldu.

BBC’nin Seul’den bildiren muhabiri Stephen Evans, Kuzey Kore’nin son üç ay içerisinde altı kez orta menzilli füze denemesi gerçekleştirdiğini hatırlattı. Dış uzmanlar ve istihbarat servisleri, ilk beş denemenin başarısız olduğunu, fakat bugünkü ikinci denemenin başarılı olup olmadığı ise henüz net değil.

Musudan füzesi, 3 bin kilometre menzile sahip. Bu özellik ise füzenin Güney Kore, Japonya ve Guam’daki ABD üssüne ulaşmak için yeterli…

JAPONYA: MÜSAMAHA GÖSTERİLEMEZ


Kim Jong-un liderliğindeki Kore’nin füze denemelerine dünyadan tepki yağıyor.

ABD denemeleri kınarken, Dışişleri Sözcü John Kirby, denemelerin sadece Kuzey Kore’nin silah programını durdurmak için harcanan çabayı artıracağını söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise “böylesi girişimlere müsamaha gösterilemeyeceğini belirtti.