Lavrov: Eğer ABD seçimlere müdahale ederse...

Lavrov: Eğer ABD seçimlere müdahale ederse...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'da 2018 yılında düzenlenecek seçimlere karışmamasını umduklarını bildirdi. Lavrov, "Eğer bunu yaparlarsa, bizim yasalarımız var. Bunlara dayanarak hareket edeceğiz" diye konuştu. Öte yandan Lavrov, ABD ve Kuzey Kore arasındaki krize de değinerek, İki ülke arasındaki gerginliğin yol açacağı tam teşekküllü bir savaş riskinin yüksek olduğunu, bu nedenle birçok kurban verilebileceğini sözlerine ekledi.

Lavrov “Düşünce Alanı” forumunda yaptığı açıklamada, “Washington’un bizim onların seçimlerine karıştığımıza dair aylardır hiçbir kanıt sunulmazken, Rusya’ya yöneltilen asılsız suçlamalardan sonra, bu konunun ciddiyetinin ABD’li siyasetçilerin Rusya seçimlerine müdahale konusunu bir kez daha düşünmesini umuyorum. Bütün bu suçlamaların ardından onların bizim seçimlerimizde böyle bir adım atmamalarını umuyoruz” ifadesini kullandı.
Rus Bakan, “Eğer bunu yaparlarsa, bizim yasalarımız var, diplomatik ilişkilere yönelik Viyana anlaşması var. Bunlara dayanarak hareket edeceğiz” diye konuştu.

ABD İKİ AYRI SORUŞTURMA YÜRÜTÜYOR… RUSYA SUÇLAMALARI REDDEDİYOR
ABD Senatosu ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Rusya’nın Trump’ın zaferiyle sonuçlanan 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları hakkında iki ayrı soruşturma 
yürütüyor. Rusya, suçlamaları reddediyor.

“ABD-KUZEY KORE ARASINDAKİ GERİLİM VAHİM SONUÇLARA YOL AÇABİLİR”
Öte yandan ABD ve Kuzey Kore arasındaki diyaloğun endişe verici boyutlara ulaştığını vurgulayan Lavrov, “İki ülke arasındaki gerginliğin yol açacağı tam teşekküllü bir savaş riski yüksek, bu nedenle birçok kurban verilebilir” diye açıklamada bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, “İki ülke arasındaki risk, özellikle kullanılan dil çok sert. Güç kullanmak için doğrudan tehditler duyuyoruz. Aynı zamanda ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin çok sayıda sivil kayıpla sonlanacağını söyledi. Pyongyang'ın Guam'ı ve ABD askeri üssünü vurma tehditleri sona ermiyor. Bu bizi elbette endişelendiriyor” dedi.
Olası bir çatışmanın son derece vahim sonuçlara yol açacağını belirten Lavrov, “Rusya olarak bunun olmaması için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.