Lazio taraftarları, toplama kampına götürülecek

Lazio taraftarları, toplama kampına götürülecek

İtalyan futbol kulübü Lazio’nun Başkanı Claudio Lotito, taraftarlarının ırkçı tezahürat ve eylemlerinin tepki çekmesinin ardından her yıl 200 taraftarı ünlü Polonya’daki Auschwitz toplama kampına götürüp bilinçlenmelerine yardım etme kararı aldıklarını söyledi.

İtalya’da Serie A’nın önde gelen takımlarından Lazio’nun fanatik taraftar grubu pazar günü Roma Olimpiyat Stadyumu'nda oynanan Cagliari maçı sırasında rakiplerine Nazi toplama kampında ölen ve günlüğüyle ünlenen genç Yahudi kızı Anne Frank’in fotoğrafıyla hakarette bulunmuştu. Tribünde Anne Frank’in üstüne Roma forması giydirilmiş fotomontajlı fotoğraflar yer almıştı.
Taraftarların bu davranışı nedeniyle meydana gelen yoğun tepkiler üzerine Lazio Başkanı Claudio Lotito, her yıl 200 taraftarını Auschwitz’e gönderme kararı aldıklarını açıkladı.

Lotito “Lazio her yıl tarihi unutmamamız için 200 taraftarının yer alacağı bir Auschwitz turu gerçekleşecek. Irkçılığın her türlüsüne karşıyız. Lazio bu nedenle bu adımı atıyor” dedi.

Ligin 9. haftasında Cagliari’yi konuk ettiği maçtan 3-0’lık galibiyetle ayrılan Lazio’da galibiyet coşkusu böylece gölgede kaldı.