Macron'dan 'tuhaf' Trump açıklaması: Sosis gibi...

Macron'dan 'tuhaf' Trump açıklaması: Sosis gibi...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kez Trump'la görüşmelerinden ''Hani derler ya, sosis gibi, içinde ne olduğunu hiç açıklamayayım daha iyi'' diye söz etti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ağırlayıp ortak basın toplantısı düzenleyen Macron'a, geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesinin berbat geçtiğine dair CNN'in haberi soruldu.

BISMARCK'I ANDI

40 yaşındaki Fransa lideri, diğer dünya liderleriyle görüşmelerinin ardından gayri resmi açıklama yapmama politikasını savunmak için 19. yüzyılın meşhur Prusyalı devlet adamı Otto von Bismarck'ın bir sözünden alıntı yaptı.

Macron ''Bismarck'ında dediği gibi insanlara sosislerin nasıl yapıldığını açıklasaydık sosis yemeyi bırakırlardı. Ben insanların yemeği bitmiş haliyle görmelerini seviyorum, mutfakta olan bitenleri bilmelerinin yemeğin sunumuna ya da yenilmesime yardımcı olduğunu sanmıyorum'' dedi.

TRUMP'IN İRAN KARŞITI VE KORUMACI POLİTİKALARI AB'Yİ GERDİ

Macron'un geçen yıl Trump'ı ağırladıktan sonra bu yıl Beyaz Saray'a yaptığı iade-i ziyaret çok sıcak geçmişti, ancak Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilip İran'la iş yapması halinde AB'yi yaptırımla tehdit etmesi, üstüne AB'nin çelik-alüminyum ürünlerine ek yüzde yüzde 25-10 vergi getirmesiyle gerilim yükseldi.

MACRON TRUMP'A 'YAPTIĞIN YASADIŞI' DEYİNCE…

Fransa Cumhurbaşkanlığı, geçen haftaki telefon görüşmesinde Macron'un Trump'a müttefiklere gümrük duvarı örmesinin yasadışı ve hata olduğunu söylediğini duyurmuştu. Beyaz Saray ise ''Ticaret ve göç konuşuldu'' açıkamasıyla yetinmişti.

'TRUMP ELEŞTİRİLMEYE TAHAMMÜL EDEMİYOR'

Ardından CNN'in haberinde bir kaynağın ''Macron, Trump'la ilişkilerine güvenerek görüşlerini açıkça söyleyebileceğini sandı. Ama Trump bu şekilde eleştirilmeye tahammül edemiyor. Berbat bir görüşmeydi. Korkunçtu'' sözleri aktarıldı.

MACRON: YORUM YAPMIYORUZ, İŞ YAPIYORUZ

Selefi François Hollande’ın 'off-the-record' açıklamalarından rahatsızlığını dile getirmiş olan ve basınla böyle bir ilişkiye girmekten kaçınan Macron, Netanyahu ile basın toplantısında da ''Yorum yapan kişilere gidip fikirlerini sorabilirsiniz, ama burada Paris'te biz nasıl geçtiği, ne kadar sıcak, soğuk ya da korkunç olduğu konusunda yorum yapmıyoruz. Biz sadece kendi işimizi yapıyoruz'' dedi.

YARIN G7 ZİRVESİNDE GÖRÜŞECEKLER

Yarın ve cuma günü Kanada'da düzenlenecek G7 zirvesinde Trump'la anlaştıkları ve anlaşamadıkları konularda açık sözlü ve yararlı bir görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

'TRUMP'I BAZEN İKNA EDEBİLİYORUM'

Bir yıl önce seçilen Fransa lideri, bugüne dek Trump'la aracı, çevirmen olmadan 20'den fazla telefon görüşmesi yaptı. Bu yıl bu görüşmelerden ''Trump'ı düzenli arıyorum. Hep doğrudan ve içten konuşuyorum. Bazen onu ikna etmeyi başarıyorum bazen de başaramıyorum'' diye söz etmişti.