Menbiç'in etrafındaki tüm köyler IŞİD'den temizlendi

Menbiç'in etrafındaki tüm köyler IŞİD'den temizlendi

Menbiç'te IŞİD ile yaşanan şiddetli çatışmalarda 48 IŞİD'li öldürüldü, bir IŞİD emiri sağ yakalandı. Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Seyfettin Beko, kentin etrafındaki bütün köyleri aldıklarını söyledi. Öte yandan; Suriye’de IŞİD’e yönelik başlatılan operasyonlara destek veren Fransız askerleri için Kobani’nin Miştenur tepesinde üs kurulacağı bildirildi.

Halep'e bağlı Menbiç kentinin alınması için Arap, Türkmen ve Kürt savaşçılardan oluşan Menbiç Askeri Meclisi’nin 12 gündür başlattığı operasyonda ilerleme yaşanırken; ABD önderliğindeki koalisyon uçakları da bölgede IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombalıyor. Sputnik Türkiye'nin haberine göre ABD ve Fransa askerleri de operasyonda yer alırken; ABD, Menbiç Askeri Meclisi'ne yeni silah yardımında bulundu. ABD, silahları uçaklarla Kobani’deki Gerepışk köyüne indirdi.

48 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ


IŞİD, bu sabah saat 04:40 sularında Menbiç kenti çevresinde konumlanan Menbiç Askeri Meclisi ile Demokratik Suriye Güçleri'ne karşı kentin güneyi ve kuzeyinden saldırıya geçti. Saatlerce süren şiddetli çatışmalarda 48 IŞİD'li ölürken, Menbiç Askeri Meclisi'nden ise 6 savaşçı yaşamını yitirdi. IŞİD’in ani saldırısına karşılık koalisyon uçakları da bölgede hava saldırısı gerçekleştirdi.

IŞİD EMİRİ SAĞ YAKALANDI

Şiddetli çatışmalar kentin girişindeki Buğday siloları çevresinde sürerken, bir IŞİD emiri Menbiç Askeri Meclisi tarafından sağ yakalandı. Yakalanan IŞİD emirinin Menbiç'in emirlerinden olduğu öğrenildi.

'45 IŞİD ÜYESİNİN CENAZESİ ELİMİZDE'


Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Seyfettin Beko,"Güçlerimiz IŞİD’e ağır darbeler vuruyor. Dün geceden bu yana yaşanan şiddetli çatışmalarda 45 IŞİD üyesinin cenazesi elimize geçti. Yaralıları da var. Menbiç’in etrafındaki tüm köyleri ele geçirdik.” diye konuştu.

'SİVİLLERE ZARAR GELMESİNİ İSTEMİYORUZ'


Kenti tamamen kuşattıklarını aktaran Beko, şöyle devam etti: "Kente girebiliriz ancak sivillerden dolayı hemen girmiyoruz. Sivillere bir zararın gelmesini istemiyoruz. Bizim amacımız zaten sivilleri IŞİD’in zulmünden kurtarmak, onları özgürleştirmektir. İnşallah yakın zamanda kenti IŞİD’ten temizleriz ve sivil insanları da kurtarırız."

FRANSIZ ASKERLERİ İÇİN KOBANİ'DE ÜS


DHA'nın haberine göre; Suriye’de IŞİD’e yönelik başlatılan operasyonlara destek veren Fransız askerlerinin de Kobani’ye geldiği belirtilirken, askerler için Kobani’nin Miştenur tepesinde üs kurulacağı bildirildi.

Demokratik Suriye Güçleri ve YPG’ye IŞİD ile savaşta destek ve danışmanlık hizmeti vermek için helikopter ve kargo uçakları ile Suriye’ye gelen yaklaşık 150 Fransız askerin Kobani’de konuşlandığı belirtildi. Fransız askerlerinin ABD askerleri gibi Rakka, Menbiç ve Tabka’da IŞİD’e karşı başlatılan operasyonlara destek verdiği ifade edildi.