Microsoft, 7,5 milyar dolara GitHub’ı satın alıyor

Microsoft, 7,5 milyar dolara GitHub’ı satın alıyor

Microsoft, Pazartesi günü 7,5 milyar dolarlık bir anlaşma karşılığında yazılım geliştirme platformu GitHub’ı satın almayı planladığını açıkladı.

2015 yılının son finansman turunda GitHub’ın değeri 2 milyar dolardı fakat henüz kar elde etmiyordu.

Microsoft; pazar payı kaybeden Windows birimini bulut odaklı bir yeniden düzenlemeye teşvik ediyor ve yazılımcıları çekecek alternatifler arıyordu.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, “Microsoft geliştirici öncelikli (developer-first) bir şirkettir ve GitHub ile güçlerimizi birleştirerek geliştirici özgürlüğü, açıklığı ve yeniliğine olan bağlılığımızı güçlendiriyoruz.” dedi. “Bu anlaşma ile üstleniyor olduğumuz topluluk (community) sorumluluğunu kabul ediyoruz ve her bir geliştiriciyi inşa etmesi, yenilik yapması ve dünyanın en sıkıcı zorluklarını çözmesi için teşvik etmek üzere elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

Şirket, Microsoft başkan yardımcısı Nat Friedman’ın, GitHub’ın CEO’su olma rolünü üstleneceğini söyledi. Friedman, 10 ay önce görevinden ayrılan geliştirici platformunun kurucusu Chris Wanstrath’ın yerini alıyor.

Wanstrath, “Yazılım geliştirmenin geleceği parlak görünüyor ve bunu gerçekleştirmeye yardımcı olmak üzere Microsoft ile güçlerimizi birleştireceğimiz için heyecan duyuyorum.” dedi. “Geliştiricilere yönelik odakları, bizim kendi odağımızla tam olarak uyuşuyor. Ayrıca Microsoft’un ölçeği, araçları ve küresel bulutu, GitHub’ı her yerde geliştiriciler için daha da değerli hale getirmekte büyük rol oynayacak.”

Yazılım geliştiriciler kod depolamak, güncellemeri takip etmek ve sorunları tartışmak için GitHub’ın araçlarını kullanıyorlar ve onları vazgeçilmez olarak görüyorlar.

Özel şirket 1,5 milyondan fazla kuruluşta 23 milyondan fazla bireysel kullanıcıya sahip. GitHub’ın geçtiğimiz sonbaharda yapmış olduğu bir açıklamaya göre şirket; kurumsal ürününü kullanan şirketlerden 110 milyon dolardan fazla olmak üzere, abonelik gelirlerinde 200 milyon dolardan fazla gelir elde etme yolundaydı.

GitHub’ın finansal bilgileri, Microsoft’un Akıllı Bulut birimi altında rapor edilecek. Microsoft, bu bağın “GitHub’ın kurumsal kullanımını hızlandıracağını ve Microsoft’un geliştirici araçlarını ve hizmetlerini yeni kitlelere getireceğini” söyledi.

GitHub haberleri reddetse de, söylenenlere göre Microsoft daha önce de GitHub’ı almayı düşünmüştü. Yapılacak ortaklık Microsoft’a, Azure bulut sistemi dahil olmak üzere çeşitli platformlarında uygulamalar oluşturmak için geliştiriciler ile kuracağı bir başka bağlantı noktası verebilir. Ayrıca Microsoft, kendi yapay zeka ürünlerini geliştirmek için GitHub’ın verilerini kullanabilir.

Microsoft, 2020 yılına kadar bu anlaşmadan para kazanmayı beklemiyor fakat kazançların üzerinde küçücük negatif bir etkisi olacağını belirtiyor.

Microsoft, anlaşmanın 2018 yılının sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor.

Soldan sağa fotoğraftakiler: Chris Wanstrath, Github CEO’su & Kurucu Ortağı; Nat Friedman, Microsoft Başkan Yardımcısı; Satya Nadella, Microsoft CEO’su ve Amy Hood, Microsoft CFO’su.(Digital Tolks)