Moldova'nın İstanbul Başkonsolosu hakim karşısına çıkıyor

Moldova'nın İstanbul Başkonsolosu hakim karşısına çıkıyor

Moldova'nın İstanbul Başkonsolosu Vyaceslav Filip, ülkesinde rüşvet suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak.

Moldova Başsavcılığı Basın Dairesi'nden yapılan açıklamada, "Moldova'nın İstanbul Başkonsolosu, pasif yolsuzluk davası kapsamında hakim karşısına çıkacak. Onunla birlikte Suriye'nin Moldova Fahri Konsolosu ve kardeşi de yasalar çerçevesinde hesap verecek. İkisi de kamu görevlisine rüşvet vermekle suçlanıyor. Yolsuzlukla mücadele savcılığı soruşturmayı tamamlayarak, bu 3 kişinin dosyasını mahkemeye sevk etti" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Fİlip'in 2012-2016 döneminde Ürdün, Lübnani Suriye ve Irak'tan 7 kişi için konsolosluk hizmetlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması karşılığında rüşvet almakla, ayrıca Arap vatandaşlarına Moldova'ya giriş yapma ve orada kalma belgeleri sağlayarak ülkenin yasalarını ve uluslararası terörle mücadele kurallarını ihlal etmekle suçlandığı ifade edildi.

'HİZMETLERİ' İÇİN 2 BİN DOLAR ÜCRET

Filip'in ‘hizmetleri' için 100 ile 200 dolar talep ettiği belirtilen açıklamada, "Aynı suç davasında Moldova'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda belge verilmesi karşılığında kişilere rüşvet vermekle suçlanan Suriye'nin Moldova Fahri Konsolosu da yer alıyor" dendi. Kardeşi üzerinden rüşvet işlemlerini yaptığı öne sürülen Suriyeli diplomatın prosedürlerde sağladığı yardım için bin ile 2 bin dolar arasında talep ettiği de ifade edildi.

Filip'in suçunun kanıtlanması durumunda kendisi 7 ile 15 yıl arasında hapis cezası ve 28 bin 600 dolara kadar para cezası alabilecek.
Filip'in, rüşvet aldığı şüphesi ile ülkesinin başkenti Kişinev'de gözaltına alındığı açıklanmıştı.