Muhalif liderin cezaevinde zehirlendiği iddia edildi

Muhalif liderin cezaevinde zehirlendiği iddia edildi

Protesto çağrısı yaptığı için geçen hafta 30 gün hapis cezası alan ülkenin en popüler muhalif siyasetçisi Aleksey Navalnıy’ın ise hapishanede zehirlenmiş olabileceği iddia edildi.

Rusya’da 8 Eylül’de yapılacak yerel seçimlere muhalif adayların katılmasının engellenmesine tepkiler sürüyor. Haftasonunda Moskova’da düzenlenen protestolarda binden fazla kişi gözaltına alındı. Protesto çağrısı yaptığı için geçen hafta 30 gün hapis cezası alan ülkenin en popüler muhalif siyasetçisi Aleksey Navalnıy’ın ise hapishanede zehirlenmiş olabileceği iddia edildi.

Medyascope'un aktardığı habere göre Navalnıy pazar sabahı alerjik reaksiyon şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Hapishaneden hastaneye götürülen, yüzünde şişlikler ve kızarıklıklar olan 43 yaşındaki siyasetçinin tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam ediyor. Navalnıy’ın basın sekreteri Kira Yarmiş, Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada akut alerjik reaksiyon şüphesiyle hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın hayatı boyunca hiç alerjik reaksiyon geçirmediğini yazdı.

Navalnıy’ın eski bir doktor oan Anastasia Vasiliyeva ise, Rus siyasetçiyi hastanede ziyaret ettikten sonra zehirlenme iddiasını gündeme getirdi. Vasiliyeva Navalnıy’ın yüzündeki lezyonların alerjik reaksiyondan ziyade kimyasal bir reaksiyona benzediğini söyledi. Rus haber ajansı Interfax’ın Navalnıy’a “ürtiker” (kurdeşen) teşhisi konulduğunu haberleştirmesi üzerine tepki gösteren (3) Yarmiş de, “Interfax’ın baş editörü aniden doktor oldu ve teşhis koydu” diyerek, zehirlenme iddialarını pekiştirdi.