Musul Başkonsolosluğu yıl içinde açılacak

Musul Başkonsolosluğu yıl içinde açılacak

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, hem Irak merkezi hükümeti, hem de mahalli makamlardan gerekli izinlerin alındığını belirterek, 2020 yılı içerisinde faaliyete geçileceğini bildirdi.

Başkonsolos Küçüksakallı yaptığı açıklamada, “2020 yılı içerisinde Başkonsolosluğumuzu yeniden açacağız ve bayrağımızı Musul'da dalgalandıracağız. Başkonsolosluğumuzun Musul'da faaliyete geçmesi ile eş zamanlı olarak vize hizmetlerini de Musul'da vermeye başlayacağız” dedi.

DEAŞ'ın geride büyük bir enkaz bıraktığını, Musul'un özellikle pek çok Osmanlı eserinin de bulunduğu tarihi şehir merkezinin büyük ölçüde yıkıldığını vurgulayan Küçüksakallı, bölgenin gelişmeye, kalkınmaya, imara, huzura ihtiyacı bulunduğunu, Türkiye'nin Irak’ta DEAŞ'tan zarar gören bölgelerin yeniden imarına katkı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Irak'ın Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarından biri olduğunu dile getiren Küçüksakallı, “Bu ilişkilerin daha güçlenmesine derinleşmesine ihtiyaç vardır. Bu yönde de iki ülke hükümetleri Sayın Cumhurbaşkanları seviyesinde bakanlar seviyesinde temaslar devam etmektedir. Biz de Musul Başkonsolosluğu olarak bu ilişkilerin gelişmesine sahada katkı sunmaya başladık” ifadesini kullandı.

Bir Türk firmasının Irak hükümetinden yakın tarihte 50 milyon dolarlık bir kanalizasyon, yağmur sularının tahliyesi işini aldığını bildiren Küçüksakallı, firmanın mayıs ayından itibaren Musul’da fiilen 50 Türk mühendisi, teknisyen ve işçiyle projeyi hayata geçirmek için çalışmaya başladığını söyledi.

Bir başka Türk firmasının da hastane inşaatını üstlendiğini dile getiren Küçüksakallı, “Fiilen Musul'da ticaretin ve sanayinin desteklenmesi önemli bir sorun, bu yönde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Musul'da bir ortak organize sanayi bölgesi kurması söz konusu” diyerek, yakın dönemde TOBB'dan bir heyeti Musul'a beklediklerini ifade etti.

YURT HABER