Nobel ödüllü ekonomistten Türkiye açıklaması: ‘Serbest düşüştesiniz’

Nobel ödüllü ekonomistten Türkiye açıklaması: ‘Serbest düşüştesiniz’

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Türkiye ekonomisi ve gelişmekte olan piyasalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Krugman, Türkiye ekonomisi için 'serbest düşüşte' ifadesini kullandı.

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, attığı Tweet'te, ‘Türk ekonomisi serbest düşüşte' ifadelerini kullandı. New York Times'a düzenli olarak yazılar da yazan Krugman, tweetinde “1997'deki gibi parti mi olacak? Türkiye etkileyici şekilde serbest düşüşte” ifadesini kullandı.

Krugman aynı zamanda Arjantin ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulundu ve “Arjantin de sert faiz artırımına rağmen iyi gözükmüyor. Şirket borçlarında yükselme var. Borçlarının çoğu dolar cinsinden” dedi.

 1997 yılında yaşanan ekonomik krizin bir benzerinin gelebileceğini söyleyen ünlü ekonomist, “Gelişmekte olan ülke para birimleri düşüyor, şirket borçları fırtıyor, ekonomi üzerinde baskı oluşuyor kur daha fazla yükselmeye başlıyor. Rakamlar eskisi kadar iyi gözükmüyor, Türkiye’nin büyük bir cari açığı var. Diğer yandan dünya cevap vermeye hazır değil, Avrupa’da faizler 0, ABD’de de düşük” ifadelerini kullandı.

Krugman yeni bir global kriz beklemediğini belirtirken, “Yeni bir global kriz mi görüyoruz? Muhtemelen hayır, eskiden ufukta bir kriz işareti yok diyordum. Şimdi bunu diyemiyorum. Biraz korkutucu şeyler var” diye konuştu.