Ortalığı karıştıran Trump, Kudüs hakkında ilk kez konuştu!

Ortalığı karıştıran Trump, Kudüs hakkında ilk kez konuştu!

ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp, büyükelçiliğin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması talimatını verdikten bir gün sonra Beyaz Saray'daki Hanuka Bayramı kutlamasına katıldı. Trump, "İsrail halkının yanında olmaktan ve kalıcı bağımızı güçlendirmekten gururluyuz" dedi.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da Yahudi bayramı Hanuka nedeniyle yapılan özel etkinliği ilk kez yönetti. Önceki gün Trump'ın aldığı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı yaklaşık 300 davetlinin katıldığı etkinliğe de damga vurdu.

'BİLHASSA ÖZEL OLDUĞU İÇİN TARİHE GEÇECEK'

Trump etkinliğin açılış konuşmasında "Bir nedenden dolayı bu odada çok fazla mutlu insan olduğunu biliyorum. Kudüs…Bu (etkinlik) bilhassa tarihe geçecek" ifadelerini kullandı.

'ŞU ANDA YAŞANANLARI VE KUDÜS İLE İSRAİL'İN HER YERİNDEKİ SEVGİYİ DÜŞÜNÜYORUM'

ABD'li uzmanlara göre Trump'ın Kudüs kararı, teröristlerin eline yeni koz verdi. Konuşmasında Trump "Hanuka, dünya genelindeki Yahudi ailelerin geçmişin mucizelerini ve geleceğin umutlarını kutladığı bir zaman. İsrail halkının yanında olmaktan ve kalıcı bağımızı güçlendirmekten gururluyuz. Şu anda yaşananları ve Kudüs ile İsrail'in her yerindeki sevgiyi düşünüyorum" dedi. Trump Hanuka'dan önce Noel nedeniyle Beyaz Saray'da yapılan etkinliğe katılmıştı. O etkinlikte 3 saat 25 dakika boyunca el sıktığını belirten Trump bunun bir 'rekor' olduğunu söyleyerek şaka yaptı.

Etkinliğe Trump'ın ailesinin yanı sıra Başkan Yardımcısı Michael Pence, ABD Hazine Bakanı Dteve Munchin ve Gazi İşleri Bakanı David Shulkin'in de aralarında olduğu çeşitli üst düzey yetkililer katıldı.

TRUMP AİLESİ TÖRENDE HAZIR BULUNDU

Etkinliğe Trump'ın eşi First Lady Melania Trump, kızı Ivanka, damadı Jared Kushner ile çocuları Arabella, Joseph ile Theodeore da katıldı. Ivanka Trump çocukları Joseph ile Arabella'nın Hanuka mumunu yaktıkları sırada çektiği videoyu da kişisel Instagram hesabından paylaştı. Ivanka Trump Yahudi eşi Kushner ile evlendikten sonra Ortodoks Yahudi geleneklerine bağlı olarak yaşamaya başlamıştı. Ivanka etkinlikte 3200 dolarlık Alexander McQueen imzalı siyah ve altın rengi bir elbise giydi.

'KENDİSİNE DÜŞMANCA DAVRANANLARI DAVET ETMEDİ'

New York Times'ın haberine göre  ise etkinliğe Trump muhalifi Demokrat Kongre üyeleri ile Yahudi liderler davet edilmedi. Etkinliğe katılan Amerika Siyonist Örgütü Başkanı Morton Klein ise Trump'ın Kudüs kararının İsrail için 'tarihi bir an' olduğunu söyledi.

NY Times'a konuşan Klein "İnsanlar şenlik havasında ve bu inanılmaz,tarihi andan gururlu. Trump kendisine düşmanca davrananları davet etmedi" dedi. Kongre'deki Yahudi Demokrat üyeler ise Trump'ın etkinliği 'partizanlaştırdığını' söyledi. Beyaz Saray ise konuk listesinin siyasi gerekçelerle azalatıldığı iddiasını reddeeti. 

First Lady Melania Trump'ın sözcüsü Stephanie Grisham, NY Times'a yaptığı açıklamada "Konukların siyasi bağlantıları hakkında bilgi sahibi değilim ancak bu seneki etkinliğin siyasi olmaktansa daha kişisel olmasının amaçlandığını biliyorum" dedi.

Hanuka Bayramı 12 Aralık Salı günü başlayacak. Beyaz Saray'da Hanuka mumu yakılması ve parti verilmesi ilk olarak Esk iBaşkan George W. Bush tarafından başlatılmışdı.