Ortalık savaş yeri: ABD'de neler oluyor? Halk binayı bastı...

ABD Başkanı Donald Trump’ın düzenlediği mitingin ardından Trump destekçileri, başkent Washington DC’de bulunan kongre binasına yürüdü. Polis ekipleri ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Olay nedeniyle Washington'da sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

ABD Kongresi yeni başkanı resmi olarak onaylamak için toplanırken, Trump destekçileri başkent Washington DC'de “Çalmayı Durdur” mitinginde bir araya geldi. Binlerce Trump destekçisinin katıldığı mitingin ardından göstericiler Kongre binasına yürüdü.

Kongre binası önündeki ilk polis bariyerlerini aşmayı başaran göstericiler, “ABD Trump'ı istiyoruz”, “Biz kazandık”, “Özgürlük” ve “Çalmayı bırakın” sloganları atarak, kongre binasına girmeye çalıştı.

Güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen göstericiler ikinci polis barikatını da aşmayı başardı. Polis ekipleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Kongre binası çevresinde çıkan olayların ardından binanın kilit altına alındığı belirtildi. Protestocuların kongre binası kapılarına vurdukları bildirildi. CNN’de yer alan habere göre, kongre binasında yer alan Meclis katı boşaltıldı.

PENCE BİNADAN ÇIKARILDI

'Senato Başkanı' sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı.

TRUMP: ÜLKEMİZİN YANINDALAR

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan ABD Başkanı Trump, protestolara ilişkin 'Lütfen başkent polisini ve emniyet teşkilatımızı destekleyin. Onlar gerçekten ülkemizin yanındalar. Huzurlu kalın!' açıklamasını yaptı.

SİLAHLAR ÇEKİLDİ

Protestocuların kongre binasına girmeye çalışması nedeniyle polisler silahla müdahale etmeye hazırlandı. Kongre binasında çok sayıda silahlı polisler ve devriye görevi gerçekleştiren araçlar olduğu belirtildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD'deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD'nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD'deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

ABD'DE NELER OLUYOR? 

Gazeteci Mehmet Şafak Sarı, ABD'de yaşanılanları şu sözlerle aktarıyor: 

1- ABD'de şu an neler oluyor?

ABD Kongresi bugün seçim sonuçlarını nihayete erdirecek ve 50 eyalet ve başkent Washington’un Seçiciler Kurulu oylarını sayıp onaylaması gerekiyordu. Bu yüzden ABD Kongresin'de oturum başlatıldı.

Meraklısına detay:

2- Şu an ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarını Washington DC önünde topladı ve birkaç saat önce “Çalmayı Durdur” adlı bir miting düzenledi. "Asla teslim olmayacağını" ifade etti konuşmasında. Yardımcısı Mike Pence'e de Joe Biden'ın zaferini Kongre'de onaylamaması çağrısı yaptı.

3- ABD Başkan Yardımcısı Pence "sonuçları kabul etmeme yetkisinin" diye bir şey olmadığını söyleyerek Trump'ın isteğini reddetti.

 

5- Biden'ın nihayi zaferinin ilan edilmesini engellemeye çalışan Trump taraftarları Capitol Hill'in barikatlarını aşarak ve kapılarını zorlayarak binaya girip birçok koldan işgal girişimine başladı.

6- ABD tarihinide hiç böyle bir durum yaşandı mı hiç bilmiyorum ama böylesine kalabalık bir kitlenin seçim sonucunun ilân edilmesini engellemek için ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'ni sarmasını ve işgal girişimi galiba hiç görülmedi. Meclis camından:

7- Seçim sonuçlarını tanımayan ve nihayi seçim sonucunun belirleneceği oturumun yapılmasını engellemeye çalışan Trump yanlısı gruplar Capital Hill'in içine girmeyi başarıp işgal girişiminde bulundu. Grupların çoğu ırkçılığı ve köleciliği simgeleyen konfederasyon bayrağı taşıyor.

8- Trump taraftarları kongre içinde her türlü taşkınlığı yapıyor. Seçim sonuçlarının açıklanacağı oturum durdurulurken Kongre binası içinde trump taraftarlarının işgâli büyüyor.

9- Senato'nun girişlerine barikat kurulurken polisler silahları çekilmiş şekilde görülmeye başladı. Kongre binasında birçok kaynağa göre ateş edildiğine dair iddialar var. 10- Kongre Binası'nın işgali sürüyor ve Washington DC'de silahlı, çelik yelekli Trump taraftarlarının biriktiğine dair çok fazla gözlem yazılmakta. ABD Başkentine polis takviyesi ve Ulusal Muhafız Birlikleri seferber edilmeye devam edilirken sokağa çıkma yasağı ilân edildi.

İlgili Haberler