PKK'lılar, Türkiye'nin turizm ofisini bastı

PKK'lılar, Türkiye'nin turizm ofisini bastı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, PKK yandaşları, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'ne bağlı Kültür ve Turizm Tanıtım Ofisi'ni bastı.

Alınan bilgiye göre, Viyana'nın merkezindeki Stefanplatz Meydanı'nda bulunan ofise, müşteri gibi gelen bir kadın kapıyı açtırırken, arkasından yaklaşık 10 PKK sempatizanı ofise girerek içerideki görevliyi dışarı çıkardı. Kapıyı kapatan PKK sempatizanları, Türkiye'nin turizm potansiyelini anlatan broşürlerin bulunduğu paketleri tahrip etti. Grup, ofisin penceresinden terör örgütünün propagandasını yaptı.
Yaklaşık 20 dakika PKK lehine slogan atan grup, polise haber verilmesi üzerine olay yerinden kaçtı.
Türkiye'nin Avusturya Büyükelçisi Hasan Göğüş, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Göğüş, Viyana Büyükelçiliğine bağlı turizm ofisinin PKK'lı yaklaşık 10 sempatizan tarafından basıldığını ve örgüt propagandası yaptıklarını anlattı.
Saldırıyı kınadığını belirten Göğüş, "Bunun, Viyana Sözleşmesi'nin açık ihlali anlamına geldiğini, ofisin sefaretimizin bir parçası olduğunu ve sorumluların derhal yargı önüne çıkarılması ve bütün temsilciliklerimizde güvenlik önlemlerinin artırılmasını ilgililerden istedik" dedi.
Olay yerinde inceleme yapan polisin, saldırganların yakalanması için soruşturma başlattığı öğrenildi.