Putin, terörle mücadelede çifte standarttan vazgeçilmesi çağrısı yaptı

Putin, terörle mücadelede çifte standarttan vazgeçilmesi çağrısı yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın terörle mücadelenin çifte standart kullanılmadan yürütülmesi gerektiğinden emin olduğunu belirtti.

Saint Petersburg kentinde Parlamentolararası Birliğin (PAB) 137. Genel Kurulu’nun açılışında bir konuşma yapan Putin, terörle mücadeleyle ilgili konulara değindi.
Rus lider, “Eminiz ki terörle mücadelede çifte standartlar kullanılmamalı, gizli gündemler oluşturulmamalı, herhangi birilerinin politik çıkarları doğrultusunda radikaller kullanılmamalı ve söz konusu mücadele elbette ki güçler birleştirilerek, elbirliğiyle yürütülmeli” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI HUKUK SİSTEMİ EROZYONA UĞRADI

Putin, uluslararası hukuk sisteminin erozyona uğradığına ve diyalog çabalarının engellendiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Parlamentolar tüm dünyada halkların iradesini ifade eden birimler olarak ulusal gelişme modellerinin geliştirilmesinde ve hepimiz için ortak olan modern meydan okumalara ve tehditlere karşı uygun yanıt arayışında çok önemli ve hatta öncelikli rol alıyor. Uluslararası hukuk sistemindeki erozyonu ve hatta ülkelerarası diyalog kültürünü de bu kategoriye dâhil edebilirim. Maalesef son zamanlarda yasa yapıcılarının arasındaki direkt temasları ve görüşmeleri giderek daha aktif bir şekilde engellenmeye çalışıldığını görüyoruz.

'RUSYA DEMOKRATİK GELİŞİM YOLUNDAN KARARLILIKLA İLERLEYECEK'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin demokratik gelişim yolundan kararlılıkla ilerleyeceğini belirtti.

Putin, "Demokratik yönetim kurumlarını geliştirme yolundan kararlılıkla ilerleyeceğiz, yönetimin yasama kolunun otoritesini ve önemini arttıracağız" ifadelerini kullandı.

‘DİĞER ÜLKELERİN İŞLERİNE KARIŞMA ÇABALARI KAOS GETİRİYOR'

Rus lider, "Modern dünyada şablon gelişim modelleri yok ve olamaz. Her devletin doğal olarak ve tartışılmaz bir şekilde kendi kaderini kendisi belirleme hakkı bulunuyor ve bu husus, BM'nin tüzüğünde yer alıyor" diye konuştu.

Putin ayrıca egemen ülkelerin ulusal özelliklerini bilmeden ve dikkate almadan yaşamlarına müdahale etme çabalarının sadece kaosa yol açtığını da sözlerine ekledi.

Putin, "Düşünülmeden yapılan böyle bir dış müdahale, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki istikrarın bozulmasına, bu bölgelerdeki gerilimin tırmanmasına ve terör tehditlerinin artmasına yol açtı" ifadelerini kullandı.