Rakka'da aşiretler devrede: IŞİD her an çıkarılabilir!

Rakka'da aşiretler devrede: IŞİD her an çıkarılabilir!

Suriye'deki kalesi Rakka'da köşeye sıkışan IŞİD'in kentten çıkmak için aşiret liderleriyle bir anlaşmayı görüştüğü belirtildi. Örgütün kentten sivilleri canlı kalkan yaparak çıkması planlanıyor.

Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyon düzenlediği Rakka’da kritik gelişmeler yaşanıyor. YPG’nin IŞİD’e karşı ‘bugün ya da yarın’ zafer beklediğini açıklamasının ve teslim olan 100 kadar militanı taşımak üzere otobüsler gönderilmesinin ardından, yerel aşiretlerin bir anlaşma için devrede olduğu ortaya çıktı.

Bu aşiretlerin liderlerinden oluşan Rakka Sivil Konseyi’nden Ömer Alluş, kentteki IŞİD üyeleriyle bir anlaşmaya arabuluculuk yapmaya çalıştıklarını söyledi. Buna göre anlaşmada, yabancı savaşçılar da dahil IŞİD militanlarının yanlarına canlı kalkan olarak sivilleri alarak kenti terk etmesi görüşülüyor.

Reuters’a konuşan Alluş, “Eğer kabul edilirse bugün hayata geçirilecek” dedi. Alluş, yaklaşık 100 IŞİD militanını teslim olmaya kendilerinin ikna ettiğini de açıkladı.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Ryan Dillon teslim olan 100 militanın kentten çıkarıldığını açıklamış, yerel kaynaklar da Rakka merkezine bu kişileri taşımak üzere otobüslerin geldiğini aktarmıştı.