Reisi'nin uçağında neler yaşandı? İşte Reisi'ye mezar olan helikopterde saniye saniye son anlar

Reisi'nin uçağında neler yaşandı? İşte Reisi'ye mezar olan helikopterde saniye saniye son anlar

İran'ın helikopter kazasında ölen eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin özel kalemi, helikopterin kaybolmasından sonra yaşananları anlattı.

İran, Reisi'nin ölümüyle çalkalandı. Helikopter kazasında ölen İran'ın eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin başına gelenleri ve helikopterin kaybolmasından sonra yaşananları özel kalemi anlattı.

221-myoo-cover-jpg.webp

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr News'in Salı günü bildirdiği üzere, IRINN devlet televizyonuna verdiği röportajda Gholam Hossein Esmaili, İran'ın Azerbaycan sınırındaki bir barajın açılış töreninden dönen üç helikopterden birinde olduğunu söyledi.

GECE BOYUNCA SÜREN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

Dokuz kişiyi taşıyan helikopterin dönüş yolunda kötü hava koşullarına maruz kalması ve kaybolması, dağlık bölgede gece boyunca saatlerce arama yapılmasına neden oldu.

1200x675-cmsv2-671c0733-a82f-5a3a-901b-60a0ddd1266d-8445916.webp

HAVA KOŞULLARI

Hürriyet'in Mehr News'ten aktardığına göre Esmaili, Pazar günü dönüş uçuşunda yerel saatle 13.00 civarında "bölgedeki hava koşulları normalken" üç helikopterin havalandığını söyledi. Uçuşun başlangıcında Varzeghan'ın dağlık bölgesindeki hava koşullarının (kazanın meydana geldiği yer) mükemmel olduğunu söyleyen Esmaili şu ifadeleri kullandı;

anaka-780x470.jpeg

UÇUŞTAN 45 DAKİKA SONRA

'Uçuşun başlamasından 45 dakika sonra, konvoydan sorumlu Reisi'nin helikopterinin pilotu, yakındaki bir buluttan kaçınmak için diğer helikopterlere irtifayı artırma emrini verdi. Ancak diğer iki helikopter arasında uçan Reisi'nin helikopteri aniden ortadan kayboldu.'

ANİDEN KAYBOLAN HELİKOPTER

Bulutların üzerinde uçmaya yaklaşık 30 saniye kala Esmaili, pilotunun ortadaki helikopterin kaybolduğunu fark ettiğini söyledi. Pilotun Reisi'nin helikopterini aramak için etrafta dolaştığını söyledi.

iran-cumhurbaskani-reisi-nin-olmeden-once-cekilen-son-fotografi-ortaya-cikti-6212.jpg

ÖLEN PİLOT TELEFONA CEVAP VEREBİLDİ

Bu esnada defalarca helikopter ile bağlantıya geçmek için girişimde bulunuldu. İranlı yetkiliye göre, Tebriz'in Cuma namazı imamı Ayetullah Muhammed Ali Alehashem, ölen pilotun telefonuna cevap verebildiğini ve helikopterin bir vadiye düştüğünü ve durumunun kritik olduğunu söyledi.

KAZA SIRASINDA ÖLDÜLER

Esmaili, daha sonra olay yerine gelen arama kurtarma ekipleri Alehashem hariç herkesin kaza esnasında öldüğünü belirlediğini aktardı