Reisi'ye mezar olan helikopterle ilgili şok eden ayrıntı

Reisi'ye mezar olan helikopterle ilgili şok eden ayrıntı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye mezar olan helikopterle ilgili şoke eden bir detay ortaya çıktı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve İranlı üst düzey devlet yetkililerini taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı. İlk tespitlere göre helikopterdeki tüm yolcular öldü. Reisi'nin helikopterinin neden düştüğü henüz bilinmezken, dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

ekran-goruntusu-2024-05-20-194113.jpg

1979 İslam Devrimi'nin ardından İran'a uygulanan ABD ambargolarının bu tür kazalara yol açtığı belirtildi.

ABD AMBARGOLARI, İRAN HAVA FİLOSUNA CİDDİ ZARAR VERDİ

BBC'nin haberine göre, İran'daki hava kazalarının bir kısmı, ülkenin hava filosunu ciddi şekilde zayıflatan onlarca yıllık ABD yaptırımlarının bir sonucu. Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter Bell 212 tipi olup ABD'de üretilmişti ve 1979 İslam Devrimi'nden bu yana İran'a satılamıyordu.

DAHA ÖNCE DE BENZER KAZALAR YAŞANDI

Daha önce de savunma ve ulaştırma bakanları ile İran'ın kara ve hava silahlı kuvvetleri komutanları uçak ya da helikopter kazalarında hayatını kaybetmişti.

reisiye-mezar-olan-helikopterle-ilgili-soke-eden-detay-q6os.webp

İran'da reformcular hükümeti yönetirken, Batı ile İran'ın hassas nükleer faaliyetlerinin sınırlandırılması ve uluslararası denetçilerin ülkeye girişine izin verilmesi karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngören bir anlaşma müzakere ederek ülkenin uçak filosunu modernize etmeyi amaçlamışlardı.

UÇAK FİLOSUNU MODERNİZE ÇABALARI SEKTEYE UĞRADI

Ancak dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşmadan çekilmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymasıyla bu çabalar sekteye uğradı.

Reformcular daha sonra İran'ın havacılık güvenliğini iyileştirmek için yerli sanayilere ve yabancı müttefiklere güvenebileceğinde ısrar eden sertlik yanlıları tarafından karşı çıkıldı ve alaya alındı.