Ruslar açıkladı: Batı, Türkiye'ye karşı savaşa hazırlanıyor

Ruslar açıkladı: Batı, Türkiye'ye karşı savaşa hazırlanıyor

Pravda.ru'da yayınlanan Ylli Përmeti imzalı bir yazı, Türkiye için son zamanlarda hız kazanan felaket senaryolarına bir yenisini ekliyor ve Batılı ülkeler tarafından Türkiye'ye karşı ekonomik ve askeri bir vekalet savaşını başlatılabileceği uyarısında bulunuyor. 

Ünlü Rus haber kanalı Pravda.ru'da yayınlanan Ylli Përmeti imzalı bir yazı, Türkiye için son zamanlarda hız kazanan felaket senaryolarına bir yenisini ekliyor ve Avrupa-Atlantik blokundan uzaklaşan Erdoğan'ın Avrasya blokuna yaklaşmaya devam etmesinin Batılı ülkeler tarafından Türkiye'ye karşı ekonomik ve askeri bir vekalet savaşını başlatma sebebi olabileceği uyarısında bulunuyor. 

Yazının ilk paragrafında 15 Temmuz kalkışması esnasında Rusya'nın bu girişimi engellemek konusunda Türkiye'ye karşılıksız yardım sunduğu anımsatılıyor. Erdoğan'ın Batı ile çatışmasının temel kaynağının bilhassa ABD'nin Kürtlere verdiği destek üzerinden geliştiğini ve bu sürecin Almanya'nın İncirlik'ten ayrılma kararına ve Ruslar'dan S400 füze sisteminin satın alınmasına kadar uzandığı belirtilirken, 3 Milyar doları bulan bu satın alma işlemini engellemek için ABD'nin adeta Türkiye'ye yalvardığı da söyleniyor. Buna rağmen, Türkiye S400'leri almaktan vazgeçmediği gibi, anlaşmanın bir parçası olan ''teknoloji transferi'' nedeniyle silahların Türkiye'de üretileceği de belirtilmiş.

Türkiye'nin 65 yıl süren NATO üyeliği esnasında Rusya ile böyle bir askeri teknoloji anlaşması yapmasının ilk defa karşılaşıldığı anımsatılırken, bu anlaşmanın NATO sistemi için bir dezavantaj olduğuna da dikkat çekiliyor. Bu anlaşmayı engellemek adına, ABD'li yetkililerin harekete geçtikleri belirtilirken, S400'ler yerine ABD'li üreticilerden F35A savaş uçakları alınmasını sağlamaya çalıştıkları bilgisi de paylaşılmış. Ancak Türkiye bu teklifi gözardı ederek S400'leri almaktan vazgeçmezken, bu girişimin Erdoğan'ın bir ayağı NATO'dayken diğer ayağını Rusya'ya koyduğuna dikkat çekiliyor. Erdoğan'ın Almanya ile olan çatışmasının da bu ülkenin silah anlaşmalarını askıya almasına neden olduğu da yazıda anımsatılmış.

15 Temmuz'dan günümüze kadar olan Erdoğan ve Batı sürtüşmesinin özetlendiği giriş bölümünden sonra, yazıda gelecek süreçle ilgili bazı olasılıklardan bahsedilmeye başlanıyor.

KÜRT MESELESİ YAYILABİLİR

Tüm bu olaylar yaşanırken, 2015'de Erdoğan'ın Suriyeli milislerle anlaştığı ve onları Arap kentlerini Kürtlerin elinden almak için Halep'e gönderdiği anımsatılıyor. 25 Eylül 2017'de gerçekleşecek olan 'bağımsızlık referandumu'nun sonuçlarına göre, Türkiye'deki Kürtlerin de benzer bir referandum isteyebilecekleri, ancak bu talebi kabul etmeyecek olması nedeniyle Kürt gerilla savaşının Türkiye'de hız kazanacağı öngörüsü de öne sürülüyor. Böyle bir durumda Erdoğan'ın Batı'dan daha fazla uzaklaşarak NATO'yu bırakmak ve Avrasya ülkelerine entegre olmak istemesi durumunda uluslararası elit (G7) ve özellikle NATO için bu durumun kabullenilemez olacağı da iddia ediliyor.