Rusya: ABD’nin UNESCO’dan ayrılması üzücü

Rusya: ABD’nin UNESCO’dan ayrılması üzücü

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin UNESCO’dan çekilmesinin üzücü olduğunu belirterek bu kararın örgütün bulunduğu durumu kötüleştireceğini kaydetti.

Zaharova’nın yazılı açıklamasında, “ABD yönetiminin söz konusu kararı üzüntü verici. UNESCO’nun kuruluşunun başlarında duran ülke, örgüt için zor bir anda ayrılarak bu eylemleriyle durumunu daha da kötüleştirdi. ABD’nin 2011’den bu yana aidat ödemediği, bununla örgütün çalışmalarını zora soktuğu ve bir dizi önemli projeyi bozduğunu kaydetmek gerekir. ABD’nin UNESCO’dan ayrıldığı yönündeki açıklamasının, bugünlerde Paris’de düzenlenen örgütün genel direktörlüğü seçimlerinin belirleyici turu öncesinde yapılması şaşırtıcı değil” ifadelerine yer verildi.

Birçok ülkenin UNESCO’nun aşırı politize edildiği yönündeki endişelerine katıldıklarını söyleyen Zaharova, yeni Genel Direktörün mevcut durumun değişmesi için tüm çabalarda bulunacağı ve tamamen insani sorunlara odaklanacağı, bununla da UNESCO’nun yetki alanındaki yararlı işbirliğinin sürmesine fırsat yaratacağı umudunu dile getirdi.